Manipulacja

Ja i mój rozwój Wstęp

Gdy zabiegi czy słowa wydają się manipulacją, warto sporządzić ich karykaturę. Nic tak jak pastisz nie odsłania sedna szkodliwych mitów i iluzji.

Świat ponowoczesny podobno pełen jest niewidzialnych dłoni, chętnie pociągających za sznurki. Koncerny głoszące etyczne ideały wobec klientów, bez mrugnięcia okiem wyzyskują pracowników – powiedzmy – gdzieś w dalekiej Azji. A w reklamach – od proszków do prania po samochody – wciąż słyszymy cenne niegdyś słowa, takie jak „wolność” czy „miłość”. Te zabiegi spełniają kryteria manipulacji wskazane przez prof. Dariusza Dolińskiego. Otóż osoby wywierające wpływ robią to celowo, zaś ludzie manipulowani nie zdają sobie sprawy z tego, co ich spotyka. A przy tym manipulatorzy działają we własnym interesie, nie licząc się z dobrem wykorzystywanego człowieka. Jak zatem ustrzec się przed wszechobecną manipulacją?

Profesorowie Anthony Pratkanis i Elliot Aronson – wybitni psychologowie społeczni zaangażowani w działalność na rzecz praw człowieka – zaproponowali niegdyś listę wskazówek, które mogą nas ustrzec przed sidłami manipulacji. Co zalecają? Po pierwsze, poznawaj mechanizmy d...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.POLECAMY

Przypisy