Dołącz do czytelników
Brak wyników

Mózg i umysł , Praktycznie

12 marca 2018

Lista sennych przebojów

73

Ludzie, choć tak różni, sny mają bardzo podobne, a ich przewodnie motywy wciąż się powtarzają. Dlaczego tak jest, czym są marzenia senne, czemu w ogóle nas nawiedzają i jak je interpretować oraz tłumaczyć?

Sen to sposób na nadanie sensu wszystkim informacjom i doświadczeniom, jakie nieświadomie przyjęliśmy przez cały dzień. Ten indywidualny proces nadawania sensu dostarcza ważnego wglądu w specyficzne wyzwania, z jakimi mamy do czynienia w codziennym życiu. Marzenia senne nie są tylko jakimiś przypadkowymi zdarzeniami. Tak naprawdę są skomplikowanym procesem, dzięki któremu możemy sięgać do minionych doświadczeń i potem je wykorzystać. To nie sny nam się przytrafiają. To my przytrafiamy się snom i to one kreują wszystko, czego w nich doświadczamy.

Dlaczego śnimy?

POLECAMY

Podstawowy powód jest taki, że dzięki snom stale uaktualniamy poczucie sensu własnego Ja. Dzięki temu możemy zrozumieć, kim właściwie jesteśmy, czego tak naprawdę potrzebujemy i w co wierzymy w życiu na jawie. Słowo „sen” ma w wielu językach dwa znaczenia. Pierwsze opisuje zjawisko, które tworzymy każdej nocy; drugie oznacza nasze najgłębsze nadzieje i największe ambicje w życiu na jawie. Kiedy nieświadomie tworzymy w nocy nasze sny, angażujemy się w ten sam proces, dzięki któremu potrafimy w codziennej rzeczywistości wyobrazić sobie nasze ambicje. Temu zaangażowaniu sprzyja formułowanie obrazów na temat tego, jak może wyglądać nasza przyszłość. Wyobrażenia, które tworzymy w snach, odzwierciedlają to, jak widzimy samych siebie w życiu na jawie i pomagają nam wyobrazić sobie te osoby, którymi możemy i chcemy się stać.

Jakie jest znaczenie snów?

Chociaż sny przypominają strumień przypadkowych obrazów, całkowicie pozbawiony sensu, to dzięki nim wyrażamy siebie w odmienny i znacznie bardziej twórczy sposób. Aby zrozumieć, dlaczego śnimy określony sen, trzeba tylko popracować z obrazami i emocjami, jakie się w nim pojawiają. Obrazy, które tworzymy w snach, są naturalnym sposobem łączenia tego, co dzieje się w wewnętrznym świecie wyobraźni i idei, z zewnętrznym światem rzeczywistości i faktów. Te połączenia prowadzące ze świata wewnętrznego do zewnętrznego określane są także mianem symboli i pomagają zrozumieć, kiedy i gdzie możemy podjąć odpowiednie działania w życiu na jawie.

Dlaczego ludzie tworzą podobne tematy snów?

Choć wszyscy jesteśmy niepowtarzalnymi istotami ludzkimi, to jednak mamy pewne wspólne wzorce zachowania i dlatego tworzymy podobne tematy snów. To sposób na zgłębianie naszych zachowań w życiu na jawie oraz możliwości ich wykorzystania do osiągnięcia przynajmniej niektórych z celów, jakie sobie wyznaczyliśmy. Zrozumienie tematu konkretnego snu umożliwia nam zastosowanie tej wiedzy w określonych sytuacjach naszego życia na jawie.

Czy śnimy każdej nocy?

Na ogół śpimy w 90-minutowych cyklach i zazwyczaj śnimy o czymś w trakcie każdego z nich. Pierwszy z tych snów trwa od 10 do 15 minut, ale potem ich długość wzrasta aż do 40–45 minut w trakcie ostatniego cyklu przed przebudzeniem. Zatem średnio śnienie zajmuje nam około dwóch godzin każdej nocy, tak więc dwunasta część życia każdego z nas jest marzeniem sennym. Pewne obrazy senne tworzymy także na początku zasypiania, kiedy zaczynamy się odprężać i odpływać. Ten moment nazywany jest „stanem hypnagogicznym” i zwykle przybiera postać przypadkowych fleszów, zaczerpniętych w większości ze zdarzeń mijającego dnia.

Jak pamiętamy nasze sny?

Niektórzy twierdzą, że nigdy nie śnią, ale prawda jest taka, że po prostu nie pamiętają swoich snów. Choć zapamiętanie snów wygląda na prawdziwe wyzwanie, wszystko, co musimy zrobić, to utrwalić trzy pojęcia: CHCIEĆ, NIE RUSZAĆ SIĘ, WYPEŁNIĆ (ang. WILL, STILL, FILL). Kiedy ułożysz głowę na poduszce, żeby zasnąć, powiedz sobie: „Dzisiaj CHCĘ zapamiętać moje sny”. Kiedy obudzisz się, NIE RUSZAJ SIĘ przez minutę. Nie patrz na zegarek, nie kiwaj nawet palcami stóp. Dzięki takiemu bezruchowi przypłyną do ciebie obrazy i emocje, jakie stworzyłeś w swoich snach. Potem wszystko, co musisz zrobić, to WYPEŁNIĆ szczeliny między sennymi obrazami, jakie stworzyłeś, a wtedy twój sen zacznie się układać w logiczną historię.

Czy możemy kontrolować sny?

Bardzo duże jest zainteresowanie możliwościami kontrolowania własnych snów i wszystkiego, czego w nich doświadczamy. Mówi się też o „świadomym śnieniu”, czyli o zdolności do zrozumienia, że po prostu śnimy, oraz do świadomego wpływania na marzenia senne bez budzenia się. Prawda jest jednak taka, że nie potrafimy kontrolować snów, ale możemy dokonywać w nich pewnych wyborów. Wykorzystywanie świadomego śnienia do wyboru tego, co chcemy przeżywać w naszych snach, może pomóc nam w radzeniu sobie z pewnymi wyzwaniami w życiu na jawie. Dzięki zrozumieniu, że mamy moc dokonywania wyborów w snach, często zaczynamy dostrzegać, że mamy też moc dokonywania właściwych wyborów w codziennej rzeczywistości.

Jak możemy wykorzystywać nasze sny w codziennym życiu?

Obrazy i emocje, które tworzymy w naszych snach, możemy bez trudu odnaleźć w różnych sytuacjach w naszym życiu na jawie, w którym mamy szansę na dokonanie właściwych wyborów. Częścią tego...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy