Krytyczne emocje

Praca i pieniądze Praktycznie

Obniżki pensji, grupowe zwolnienia, podwyżki cen – kryzys gospodarczy, który jako pierwsze dotknął Stany Zjednoczone, spowodował lawinę depresji. Dr BRAD KLONTZ opowiada „Charakterom”, jak pomaga pacjentom, którzy nie radzą sobie psychicznie w trudnej sytuacji finansowej.

AGNIESZKA CHRZANOWSKA: – Richard Thaler i Cass Sunstein w artykule, który niedawno ukazał się w „Financial Times”, wskazali dwa czynniki psychologiczne, które przyczyniły się do światowego kryzysu gospodarczego: ograniczona racjonalność człowieka oraz organiczna samokontrola. Czy dorzuciłby Pan do tego jeszcze inne ludzkie słabości?
BRAD KLONTZ:
– Każdy z nas w procesie wnioskowania opiera się na emocjach. Odnosi się to zarówno do jednostki, jak i zbiorowości. Gdy emocje są intensywne, nasz racjonalny umysł przestaje poprawnie funkcjonować, a to sprawia, że jesteśmy szczególnie skłonni do podejmowania destrukcyjnych decyzji finansowych. Niestety, mamy również tendencję do racjonalizowania decyzji podjętych pod wpływem emocji, wynajdując fakty i powody, które mogłyby usprawiedliwić nasze zachowania.

Jak przezwyciężyć te słabości?
– Warto zastanowić się nad swoimi emocjami, zanim podejmiemy konkretne działania. W przypadku decyzji o charakterze finansowym ani strach, ani podekscytowanie nie są korzystne. Ekscytacja powoduje gwałtowny wzrost cen, a strach może przyczynić się do krachu na rynku finansowym.

Czy według Pana globalny kryzys fi
...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI