Kilku we mnie

Nałogi i terapie Praktycznie

Mam 22 lata. Odkąd sięgam pamięcią, w moim domu był problem z alkoholem. Mam też inny problem: jestem transseksualistą, przechodzę właśnie leczenie hormonalne.

Nie wiem, jakie moje zachowania wynikają z tego, że jestem DDA, a jakie z transseksualizmu. Boję się zaufać ludziom. Jest jedna bliska mi osoba, która bardzo mnie kocha... Skrzywdziłem ją wielokrotnie, okłamując, bo bałem się związku. Kłamstwa miały doprowadzić do tego, że ona mnie zostawi i ułoży sobie życie. Tak się nie stało. Pojawiła się znów w moim życiu, a ja nie wiem, co robić, nie wiem, czy potrafię kochać. Tata chodził na terapię, ale przerywał ją. Kłócił się z mamą, czasem ją uderzył.

Moja siostra po ukończeniu 18 lat uciekła z domu do chłopaka. Bardzo to przeżyłem, bo była dla mnie wsparciem. Zostałem sam i staraliśmy się z mamą wspierać nawzajem. Nadal boję się taty. Walczę o jego miłość, choć przecież mi ją okazuje. Odkąd dowiedział się o moim transseksualizmie, staliśmy się sobie bliżsi w pewien sposób, ale gdy tata zalicza ciągi alkoholowe, to wypomina mi to, że mnie zaakceptował, a ja mu wytykam, że pije. Bardzo mnie to boli. Boję się taty, a jednocześnie bardzo go kocham i potrzebuję. Kilka lat temu uciekałem od problemów w domu do świata wyimaginowanego.

Utworzyłem swoje drugie ja w wirtualnym świecie i większość czasu żyłem w sieci. Tak poznałem tę kobietę, okłamywałem ją, ale udało nam się spotkać. Choć poznała prawdę o mnie, nie zostawiła mnie, chce mi pomóc. Czasami mam wrażenie, że siedzi we mnie kilka osób i co rusz zamieniają się miejscami, by mnie kontrolować. Sam sobie nie ufam. Transseksualizm jest dla mnie balastem, który obniża moją samoocenę i pewność siebie. 
 

POLECAMY

Szymon

Marzenna Kucińska jest psychologiem, psychoterapeutą Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, trenerem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Pracuje w Ośrodku Terapii Poznawczej COGITO w Warszawie.

Panie Szymonie,

Nie dziwi mnie, że czuje się Pan pogubiony: na problemy z własnym organizmem, specyficznie funkcjonującym, nałożyły się napięcia i trudności związane z byciem członkiem rodziny z problemem alkoholowym.

Obawiam się, że nie będzie możliwe dokładne oddzielenie problemów wynikających z by...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Tylko w ten weekend kupisz prenumeratę 20% TANIEJ

Zobacz więcej

POLECAMY

Przypisy