Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zdrowie i choroby , Praktycznie

26 lutego 2018

Jesteś tym, co myślisz

21

Nigdy nic mi się nie udaje! – takie negatywne myśli mogą nas przygnębiać i odbierać chęć działania. Jak je rozpoznać i nie wpaść w ich pułapkę?

Wyobraź sobie, że jesteś na diecie i przez kilka tygodni idzie ci naprawdę świetnie. Zostajesz jednak zaproszona na przyjęcie, na którym stajesz „twarzą w twarz” z niezwykle apetycznym tortem czekoladowym. Tort czekoladowy to twój przysmak numer jeden, poza tym to urodziny twojej siostry. Co się teraz wydarzy?

Jeśli jesteś jak większość ludzi, zaraz ogarną cię automatyczne negatywne myśli. To autosabotujące kłamstwa (zniekształcenia), które mówimy sami sobie i które w danym momencie wydają się bardzo prawdziwe. Być może pomyślisz: „Jeden kawałek tortu nie zaszkodzi!”, a po chwili, gdy go połkniesz: „Cóż, zjedzenie tortu już zrujnowało moją dietę, więc równie dobrze mogę dać sobie z nią spokój i jeść, co tylko chcę”. A potem: „Jestem takim nieudacznikiem! Nie mogę wytrwać na diecie! To beznadziejne, nigdy nie będę szczupła!”. Teraz pewnie jesteś już całkiem przybita – to dlatego, że nasze myśli wpływają na to, jak się czujemy i jak się zachowujemy. Jeżeli spodziewasz się porażki, to prawdopodobnie ją poniesiesz; jeśli w ogóle zmobilizujesz się, żeby spróbować.

Myśli wypełniają każdą chwilę naszego życia; słowa, obrazy i wspomnienia – tysiące każdego dnia. Niektóre rodzą się bez naszej intencji i świadomości i mogą się powtarzać wciąż na nowo, dzień po dniu. To „automatyczne myśli” – mogą być pozytywne lub negatywne, realistyczne lub zniekształcone, zdrowe lub krzywdzące. Są bardzo przekonujące. Za ich sprawą szczęśliwe i zdrowe życie może stać się życiem naznaczonym przez lęk, depresję i inne zaburzenia. Ważne jest, by rozpoznać automatyczne myśli – negatywne, zniekształcone i krzywdzące – i zdać sobie sprawę, że możemy zmienić to, jak się czujemy, zmieniając myśli. Na tym polega terapia poznawczo-behawioralna, rozpowszechniona m.in. przez prof. Davida Burnsa, psychiatrę, autora książki Radość życia, czyli jak zwyciężyć depresję.

10 pułapek

Negatywne myśli mogą plątać się ze sobą i całe ich mnóstwo może opanować twój umysł. Prof. Burns wskazuje 10 zniekształceń poznawczych, które znajdują odzwierciedlenie w większości negatywnych przekonań.

1. Wszystko albo nic – patrzenie na wszystko w kategoriach absolutnych, jako czarne albo białe, np.: „Cóż, zjedzenie kawałka tortu już zrujnowało moją dietę, więc równie dobrze mogę dać sobie spokój i jeść, co tylko chcę”.

2. Nadmierne uogólnianie – postrzeganie jednego negatywnego zdarzenia jako niekończącego się wzorca porażki, np.: „Nigdy nie udaje mi się wytrwać na diecie!”.

3. Umysłowy filtr – rozpamiętywanie tego, co negatywne, i ignorowanie tego, co pozytywne, np. koncentrowanie się na jednej, dość przewidywalnej porażce, która w szerszej per...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy