Jesienna przejażdżka rowerowa – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Artykuł sponsorowany News

Regularne przejażdżki rowerowe to szereg korzyści dla zdrowia oraz samopoczucia. Nie warto z nich rezygnować także jesienią. Wycieczka rowerem o tej porze roku przyniesie Ci masę unikatowych doświadczeń. Jakich? O tym nieco niżej!

Jakie korzyści dla zdrowia ma jazda na rowerze?

Niezależnie od tego, czy na rower wybierasz się wiosną, latem czy podczas chłodniejszych, jesiennych dni, jest to doskonały i bardzo przyjemny sposób, by zadbać o swoje zdrowie. Jako aktywność fizyczna, przejażdżka rowerowa ma wpływ na całe ciało – mięśnie, kości, stawy, organy wewnętrzne oraz najróżniejsze procesy, jakie w nim przebiegają.

POLECAMY

Jakie zalety dla zdrowia ma jazda na rowerze?

 • Zwiększenie wydolności organizmu – a co za tym idzie, zwiększenie sprawności działania wielu organów. Obniżysz tempo spoczynkowe, poprawisz działanie układu krążenia oraz zwiększysz pojemność płuc.
 • Redukcja masy działa – jazda na rowerze to doskonały sposób na efektywne spalanie kalorii oraz przyczynia się do chudnięcia. Oczywiście warto w tym wypadku wprowadzić też zdrową dietę.
 • Zmniejszenie ryzyka występowania wielu chorób – każda regularna aktywność fizyczna, w tym także jazda na rowerze, może pomóc w obniżeniu ryzyka wystąpienia m.in. chorób serca, cukrzycy czy niektórych rodzajów nowotworów.
 • Wzmocnienie mięśni – podczas jazdy na rowerze pracują nie tylko nogi, ale też brzuch, ręce czy plecy. Wzmocnisz wszystkie mięśnie i poprawisz swoją kondycję.
   

Do rozpoczęcia swojej rowerowej przygody nie musisz kupować wielu specjalistycznych przyrządów lub bardzo drogiego sprzętu. Jedyne, czego tak naprawdę Ci potrzeba, to… pojazdu. Rodzajów rowerów jest mnóstwo (tutaj znajdziesz kilka przykładów: https://sportano.pl/rowery), dlatego warto wybrać ten dopasowany do Twoich potrzeb. Do tego ubierz wygodny strój i będziesz już o krok od uzyskania wielu zdrowotnych korzyści.

Co jeszcze daje jazda rowerem?

Jazda na rowerze to także świetny sposób na poprawę samopoczucia. Nie musisz jeździć bardzo intensywnie i się przemęczać, by Twój nastrój stał się zdecydowanie lepszy. To Ty decydujesz o tempie oraz intensywności jazdy. Efekt pozostanie ten sam – Twój organizm będzie wydzielać endorfiny, czyli hormony szczęścia, a do tego rozładujesz stres i lepiej dotlenisz organizm.

Przejażdżki rowerowe to także świetny sposób na zgubienie zbędnych kilogramów. Podczas godziny jazdy można spalić średnio 250 kcal (wszystko zależy od Twojego organizmu, intensywności jazdy, terenu itd.). Przy okazji możesz zwiedzić ciekawe miejsca i podziwiać widoki.

Dlaczego szczególnie jesienią warto wybrać się na rower?

Choć jesienią musisz liczyć się z krótszymi i chłodniejszymi dniami, każda rowerowa wyprawa o tej porze roku będzie unikatowym doświadczeniem. Przede wszystkim będziesz mógł zaobserwować całą feerię barw. Jesienne zmieniające się kolory liści tworzą razem malownicze krajobrazy, które przyniosą Ci upragniony spokój.

Jesienią, na popularnych trasach rowerowych, jest też zdecydowanie mniej osób. Brak zatłoczonych ścieżek i cisza zapewnią Ci odpowiedni relaks oraz spokój. Do tego warto wspomnieć o temperaturze – jesienią jest niższa, jednak bez problemu można trafić na przyjemne, słoneczne dni, które nie męczą tak, jak upały latem.

Jesienna przejażdżka rowerowa to także szansa, by skorzystać z aktywności na świeżym powietrzu przed pierwszym śniegiem. To szczególnie ważne, gdy dni stają się krótsze. Często bowiem przyczynia się to do sezonowego obniżenia nastroju. Przejażdżka rowerowa będzie dobrym sposobem na zwiększenie produkcji endorfin, które poprawią Twoje samopoczucie w trakcie gorszego dnia.

Co jeszcze może Ci zapewnić jazda na rowerze jesienią?

Jazda na rowerze w chłodniejsze dni pomoże Ci poprawić swoją odporność, dzięki czemu z daleka będziesz omijać apteki czy lekarza. Choć aura może być niesprzyjająca, warto cieplej się ubrać i wyruszyć na przejażdżkę. Pokonywanie własnych słabości w trudnym terenie rozwija charakter i pozwoli Ci poczuć się dumnym z siebie, że dajesz sobie radę w każdych warunkach!

Podczas deszczu, błota czy niskich temperatur masz też szansę, by sprawdzić swój sprzęt. Być może na deszcz lub błoto przydadzą Ci się inne opony, lub konieczne będzie inne podejście do hamowania? Niekiedy też dobrym pomysłem będzie np. inny rower, dostosowany do panujących warunków. W końcu jednoślad możesz też zabrać na jesienny urlop w górach. „Górale” znajdziesz np. tutaj: https://sportano.pl/rowery/rowery-kellys.

Pamiętaj też, że jazda na rowerze to idealny sposób na ekologiczny transport. Nie musisz z niego rezygnować jesienią. Nawet krótkie poranne przejażdżki do pracy poprawią Ci nastrój i lepiej przygotują do wyzwań w pracy. Do tego pomogą Ci też odświeżyć umysł, wracając do domu.

O czym pamiętać wybierając się na jesienną przejażdżkę rowerem?

Przede wszystkim pamiętaj, że dni są krótsze, a do tego pogoda jesienią jest bardzo zmienna. Warto zatem śledzić prognozę pogody, zanim wybierzesz się na przejażdżkę rowerem. Zadbaj też o odpowiednią widoczność na drodze. Kup zestaw lampek rowerowych i elementy odblaskowe. Warto zainwestować też w dobrą kurtkę rowerową, np. https://sportano.pl/odziez-rowerowa/kurtki-rowerowe/kurtki-rowerowe-damskie.

O czym jeszcze pamiętać podczas jesiennych przejażdżek rowerowych?

 • Błotniki i opony – jesienna chlapa i mokra nawierzchnia może być uciążliwa, dlatego też warto założyć błotniki. Dobrym pomysłem jest też zmiana opon na te o lepszej przyczepności oraz bardziej wytrzymałe.
 • Dbaj o swój rower – czyść i konserwuj go regularnie. Jesienią błoto to często standard. Jeśli nie zadbasz odpowiednio łańcuch i inne elementy roweru, możesz go łatwo uszkodzić i konieczne będą kosztowne naprawy.
 • Jedź ostrożnie – uważaj na kałuże – nigdy nie wiesz, co może się w nich znajdować. Śliska nawierzchnia także może Ci nieco utrudnić jazdę i nawet chwila nieuwagi może skutkować wypadkiem.
   

Jesienne przejażdżki rowerem to dobry sposób na zadbanie o swoje zdrowie, dobre samopoczucie oraz kondycję. Nie musisz rezygnować z aktywności fizycznej, gdy nadchodzą chłodniejsze i krótsze dni – wystarczy tylko dobrze się do nich przygotować, aby w pełni korzystać z przyjemnej aury!

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI