Jaka matka taka córka

Ja i mój rozwój Praktycznie

Często przypisujemy dzieciom cechy rodziców. To na ile faktycznie cechy charakteru są dziedziczne, jest wciąż przedmiotem badań, ale coraz więcej badań wskazuje, że dziedziczność ma wpływ na zaburzenia nastroju, w tym depresję.

Najnowsze badania Fumiko Hoeft, psychiatry z University of California i jej współpracowników opublikowane w magazynie Journal of Neuroscience sugerują, że układ limbiczny (odpowiedzialny za regulację emocjonalną) może być dziedziczony z matki na córkę częściej niż z matki na syna lub z ojca na dzieci. – Jako pierwszym udało nam się przebadać całe rodziny pod względem podobieństw w budowie niektórych partii mózgu – chwali się autorka. Hoeft i jej współpracownicy wykonywali badania mózgu zdrowych rodzin. Szczególną uwagę zwracano na układ limbiczny znany ze swej roli w regulacji emocji.

Badacze zauważyli, że podobieństwa między objętością istoty szarej w strukturach układu limbicznego (amygdali, hipokampa, brzuszno – przyśrodkowej kory przedczołowej i przedniej kory zakrętu obręczy) u matek i có...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI