Jak rozpoznać mobbing i w jaki sposób z nim walczyć?

Praca i pieniądze Praktycznie

Bycie zastraszanym w miejscu pracy staje się coraz częstszym zjawiskiem, będącym poważnym problemem wielu organizacji. Jak rozpoznać mobbing i jak sobie z nim radzić?

Badania przeprowadzone przez Career Builder pokazują, że w 45 procentach przypadków mobberami są managerowie lub dyrektorzy przedsiębiorstwa, w 25 procentach osoby wyżej postawione od nas w firmie, a aż w 46 procentach – inni pracownicy równi nam rangą.

POLECAMY

Mobbing niesie za sobą konsekwencje na poziomie indywidualnym (bezsenność, poważne wahania nastroju, ataki paniki, lęk, depresja, migrenowe bóle głowy, wrzody żołądka, powrót do nałogów pozostających do tej pory pod kontrolą, a nawet zespół stresu pourazowego) oraz na poziomie funkcjonowania przedsiębiorstwa (obniżone morale pracowników, spadek produktywności, zwiększone koszty opieki zdrowotnej pracowników).

Przyczyn znęcania się może być wiele, w tym zazdrość o bycie bliżej szefa, o bycie lepszym, bardziej efektywnym pracownikiem. Czasem trudno rozpoznać mobbing, dopóki nie zacznie się doświadczać jego efektów.
Poniżej znajduje się k...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI