Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rodzina i związki

12 września 2016

5 mitów o szczęśliwych związkach

31

Cały dzień spędzają razem, nigdy się nie kłócą, a każdy ich wieczór to romantyczna kolacja zakończona seksem? Obalamy popularne mity o szczęśliwych związkach.

„Miłość to nie pluszowy miś, ani kwiaty” - śpiewał zespół Happysad. Każdy z nas nosi w sobie różne wyobrażenia o idealnym związku. Często ich źródłem są funkcjonujące w popkulturze mity, które proponują nam nierealne wzory. Tymczasem rzeczywistość jest bardziej skomplikowana i każda relacja wiąże się również z takimi doświadczeniami jak kłótnie i wzajemne poznawanie swoich trudniejszych stron. Zbytnie zaufanie naszej fantazji o doskonałym związku skutkuje tym, że w momencie, gdy zderzamy się z rzeczywistością, frustrujemy się i łatwo rezygnujemy z walki. Oto pięć spośród wielu rozpowszechnionych opinii o tym, jak powinien wyglądać związek idealny oraz fakty świadczące o ich nieprawdziwości.

  • Mit 1: Szczęśliwe pary bardzo często uprawiają seks.
  • Fakty: Nie ma uniwersalnych wzorów częstotliwości współżycia, warto dbać jednak o jego właściwe miejsce w związku.

Żar uczuć, który towarzyszy początkowej fazie związku, zazwyczaj z czasem ulega wystudzeniu. Zaczynacie dzielić ze sobą zwykłą, szarą codzienność i nie każde spotkanie wyzwala w Was wzajemną ekscytację. Wiąże się z tym również to, że, inaczej niż wcześniej, nie myślicie już cały czas o pójściu razem do łóżka. Nie oznacza to, że seks w Waszym związku zacznie zanikać i że o momentach szalonej namiętności możecie już tylko pomarzyć. Po prostu pora skończyć z zupełnym zaufaniem Waszej spontaniczności i rozpocząć pracę nad tą sferą Waszej relacji. Musicie świadomie zadbać o to, żeby, pomimo zmęczenia, znaleźć pośród wszystkich Waszych obowiązków czas na współżycie. Liczy się jednak jakość, a nie ilość. Nie musicie robić tego codziennie, żeby „wyrobić normę”. Każda para musi sama wypracować strategię, która sprawi, że oboje będziecie zadowoleni z Waszego życia łóżkowego i że będzie ono wciąż czymś, co umacnia Wasz związek.

  • Mit 2: Szczęśliwe pary nie spierają się.
  • Fakty: Spierają się, ale potrafiąłagodzić konflikty.

Kiedy słyszymy, że jakiejś parze często zdarzają się kłótnie, w naszej głowie szybko pojawia się chęć zakwalifikowania tego związku jako niezbyt udanego. Mamy wyobrażenie, że idealna para zawsze się ze sobą zgadza. Tymczasem wielu psychologów zajmujących się pracą z nastolatkami, których rodzice się rozwodzą, zwraca uwagę, że w zaskakująco wielu wysłuchiwanych przez nich opowieściach pojawia się zdanie: „mamie i tacie kłótnie właściwie się nie zdarzały”. W relacji, w której buduje się intymność, spory mają swoje naturalne miejsce. Brak sprzeczek może być dowodem dwóch rzeczy: braku zażyłości albo zbytniego, pozornego „zlania” jednostek. W pierwszym przypadku każdy z partnerów sam decyduje o swoim życiu, nie ma żadnych przestrzeni wspólnych. Prowadzi to w końcu do stwierdzenia, że związek istnieje je...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy