Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój

14 października 2016

25 uczuć, które nas kształtują

34

Niektóre nam ulatują, ale te naprawdę ważne zapamiętujemy na długo. Oto lista uczuć, które warto pielęgnować, by rozwijać w sobie inteligencję emocjonalną.

Częścią inteligencji emocjonalnej jest umiejętność rozpoznawania i analizowania własnych emocji i uczuć. To one sprawiają, że jesteśmy ludźmi, że życie każdego z nas jest wartościowe i niezwykłe. Oto lista 25 uczuć, które zapewne kiedyś przeżywałeś, ale nie zastanawiałeś się skąd się biorą.

1.Uczucie towarzyszące podróży w nowe, nieznane miejsce. Badania potwierdzają, że jesteśmy szczęśliwsi gdy wydajemy pieniądze na doznania, a nie na przedmioty.

2.Uczucie po tym jak śmiałeś się tak mocno, że aż brakowało ci tchu. Śmiech to najlepsze lekarstwo, a taki niekontrolowany, szczery zapamiętujemy na długo, bo nie zdarza się codziennie. Śmiech wzmacnia układ odpornościowy i obniża ciśnienie.

3.Uczucie gdy ktoś mówi „kocham cię”. Nieważne czy to rodzic, przyjaciel czy partner. Miłość jest uniwersalna, wspólna dla wszystkich ludzi.

4.Uczucie towarzyszące bezinteresownej uprzejmości. Wywołanie uśmiechu na czyjejś twarzy jest bezcennym doświadczeniem.

5.Uczucie gdy ktoś jest bezinteresownie uprzejmy. Odpłać się, by pozytywne koło dobroci kręciło się dalej.

6.Uczucie po tym jak wreszcie wyraziłeś swoje zdanie. Badania pokazują, że nadmierne rozmyślanie może wywoływać niepotrzebny stres i utrudniać wykonywanie prostych zadań. Masz prawo wyrażać swoje zdanie. Jeśli chcesz coś powiedzieć - zrób to, a nie zastanawiaj się czy możesz powiedzieć, co myślisz.

7.Uczucie gdy spotykasz osobę, z którą rozumiecie się bez słów. Spędzanie czasu z przyjaciółmi redukuje stres.

8.Uczucie gdy w pełni siebie akceptujesz. Samoakceptacja jest kluczem do szczęśliwego życia. Zbyt rzadko ją pielęgnujemy.

9.Uczucie towarzyszące rozstaniu. Niemożliwe jest przejście przez życie wyłącznie z dobrymi wspomnieniami. Bywają i takie, których wolelibyśmy unikać, jak złamane serce. Warto je pielęgnować, b...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy