I jeszcze jeden

Nałogi i terapie Praktycznie

Młodzi ludzie coraz wcześniej i częściej sięgają po alkohol. Piją bez umiaru i chętnie uczestniczą w grach, które tego wymagają.

W ostatnich miesiącach wśród użytkowników Facebooka rekordy popularności bije gra „piwne wyzwanie”. Osoba nominowana do udziału w zabawie – czyli wyzwana – ma 24 godziny na to, by wypić piwo. Wyczyn ten musi udokumentować filmikiem wideo. A potem nominuje trzy kolejne osoby. I tak piwo leje się dalej. Gra przybiera też bardziej ekstremalne formy – wyzwanie może łączyć się z wykonywaniem dziwnej lub niebezpiecznej czynności. Choć zabawa wydaje się niewinna – w końcu to tylko jedno piwo – w rzeczywistości może nieść poważne konsekwencje. W lutym tego roku prasa irlandzka doniosła o dwóch przypadkach śmierci – 19- i 22-latka – które przypuszczalnie były związane z udziałem w zabawie.

Młodym ludziom picie alkoholu wydaje się nieszkodliwą przyjemnością. Nie zdają sobie sprawy, z jakim ryzykiem się wiąże i do czego może prowadzić. Sarah Allen Benton, autorka Understanding the High-Functioning Alcoholic, wspomina, że na studiach sięganie po alkohol w nadmiarze wydawało się jej czymś normalnym. – Zawsze piłam dużo alkoholu, więcej niż pięć drinków jeden za drugim, i zdarzały mi się luki w pamięci. Planowałam to zmienić, gdy ukończę college. Jednak po uzyskaniu dyplomu nic się nie zmieniło – opowiada. Gdy któregoś dnia obudziła się pijana w nieznanym pokoju, doszła do wniosku, że nie może tak dalej żyć. Przeszła terapię, od wielu lat j...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI