Gdybyś mogła być mężczyzną... 

Wstęp

...to być może czułabyś się mniej winna, zawstydzona i cierpiąca za miliony. Co byś zyskała, gdybyś przejęła kilka męskich cech? Czego kobiety mogą nauczyć się od mężczyzn?

Stereotypy na temat mężczyzn mówią o ich nieskomplikowanej naturze, powierzchowności, trzymaniu emocji na wodzy, gotowości do seksu, zuchwalstwie i dumie graniczącej z arogancją. Ale czy nie te cechy pomagały im przez stulecia wpływać na losy świata i tworzyć historię ludzkości? Oto tzw. męskie cechy, które od czasu do czasu przydałyby się kobietom.

1. Pewność siebie
„Wskaż mi kobietę, która nie ma poczucia winy, a ja pokażę ci mężczyznę”, napisała feministyczna działaczka i pisarka Erica Mann Jong. Intensywność i częstość odczuwania winy to jedna z podstawowych różnic między kobietami i mężczyznami. Z badania przeprowadzonego przez jeden z brytyjskich magazynów wynika, że 96 procent kobiet czuje się winne przynajmniej raz dziennie, a prawie połowa wstydzi się co najmniej cztery razy dziennie. Tyle samo przyznaje, że z tego powodu budzi się w nocy, a trzy czwarte, że obecnie doświadcza największego poczucia winy w swoim życiu. Zdaniem psychoterapeutki Susan E. Carrell, autorki Escaping Toxic Guilt, „kobiety zaczynają czuć się winne, gdy uznają, że nie są wystarczająco dobre w swoich rolach – zwłaszcza jako żony, matki i córki. Dzieje się tak poprzez płynący z rodzinnych, kulturowych i społecznych norm przekaz: bycie «dobrą» jest rzeczą najważniejszą. Dlatego, gdy kobieta ma wrażenie, że nie przedkłada zadowolenia innych ponad własne, natychmiast pojawia się w jej głowie myśl, że robi coś złego, a to z kolei uruchamia poczucie winy”. Zjawisko doczekało się już nazwy – GAT (z ang. Guilty All the Time). Badanie pokazało również, że problem ten wydaje się niemal nie dotyczyć mężczyzn. Czy wiedzą o czymś, o czym my, kobiety, nie mamy pojęcia?

POLECAMY

Dr Cynthia McVey, dziekan wydziału psychologii na Glasgow Caledonian University, uważa, że mężczyźni w obliczu niepowodzenia raczej zrzucą winę na kogoś niż poszukają jej w sobie. Oblewają egzamin, bo „w sali było za gorąco”, podczas gdy kobiety za porażkę obwinią siebie. „W nauce czy biznesie kobiety powinny uczyć się od kolegów wiary we własne umiejętności oraz zdroworozsądkowego podejścia. W przeciwnym razie postrzegane będziemy jako niepewne siebie i przewrażliwione”, twierdzi Jayshree Ullal, inżynier zarządzania i dyrektor Arista Networks – koncernu produkującego sprzęt komputerowy. Mężczyźni czują się pewni siebie, bo skupiają się na swoich mocnych stronach, a nie na mankamentach. To samo radzą paniom Barbara i Allan Pease, autorzy bestselerowej serii poświęconej relacjom (m.in. Dlaczego mężczyźni pragną seksu, a kobiety potrzebują miłości).

2. Wola walki
„Od najmłodszych lat chłopcy wypowiadają się bez lęku o to, że palną jakieś głupstwo, podczas gdy dziewczynki często siedzą cicho, ukrywając swoją inteligencję. W świecie dorosłych panuje przekonanie, że mężczyźni bywają agresywni w wyrażaniu opinii i nawet jeśli ich pomysły nie przynoszą zbyt wielu korzyści, rzadko się z nich wycofują. Nie obawiają się forsować własnego punktu widzenia. Z pewnością jest to zachowanie warte naśladowania”, sugeruje w jednym z wywiadów Tamala Edwards, prezenterka popularnego programu Action News WPVI-TV. Gdy miała 22 lata przyjęto ją na staż do „Time’a”. O pozycję zawodową walczyła jak jej koledzy, m...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI