Emocje bez kontroli

Nałogi i terapie Praktycznie

Katarzyna ma 31 lat, jest mamą pięcioletniej Zuzi oraz trzymiesięcznego Filipa. W liście do redakcji „Charakterów” (latarnik@charaktery.com.pl) pisze o swoim problemie. Odpowiedzi udziela jej terapeutka Marzenna Kucińska.

Katarzyna ma 31 lat, jest mamą pięcioletniej Zuzi oraz trzymiesięcznego Filipa. W liście do redakcji „Charakterów” (latarnik@charaktery.com.pl) pisze o swoim problemie. Odpowiedzi udziela jej terapeutka Marzenna Kucińska.

Mój problem polega na tym, że nie umiem okazywać czułości, nie potrafię mówić o dobrych uczuciach ani ich okazywać. Z łatwością przychodzi mi natomiast uzewnętrznianie złych emocji. Często mam napady złości, np. dziś– pokłóciłam się z siostrą o jakąś bzdurę, a padło bardzo dużo przykrych dla obu stron słów. Potrafię być podła i niedostępna, wtedy krzyczę i płaczę. Mam napady duszności, w głowie mi się gotuje i mam wrażenie, że za chwilę dostanę jakiegoś wylewu. Nie potrafię sobie z tym poradzić. Ranię bardzo wielu ludzi. Szczerze tego żałuję, ale rany i tak pozostają.

POLECAMY


Źle traktuję męża, aż dziw, że mnie jeszcze nie rzucił. Zastanawiam się, czy moje ataki złości mogą mieć podłoże w dzieciństwie. Mój ojciec był alkoholikiem, w domu była przemoc, tylko to pamiętam. Wydaje mi się, że tę traumę odbijam teraz na bliskich mi osobach. Oni nie rozumieją – zwłaszcza dzieci, starsza córka – dlaczego na nich krzyczę, a potem, gdy atak mija, czuję się źle i przepraszam, obiecując poprawę.

Za chwilę znów jestem nieznośna i krzyczę. Gdy mam napady płaczu, córka jest przerażona. Nie wie, co się dzieję, a ja boję się, że ona myśli, że zachowuję się tak przez nią, a przecież wcale tak nie jest. Proszę mi doradzić, jak zapanować nad złymi emocjami? Jak z tym walczyć, bo boję się, że – tak jak kiedyś mój ojciec – przejdę do rękoczynów. Nie chcę krzywdzić...

Katarzyna

Marzenna Kucińska jest psychologiem, psychoterapeutą Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, trenerem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Pracuje w Ośrodku Terapii Poznawczej COGITO w Warszawie.

Pani Katarzyno,

Nie tylko rękoczyny bolą. To ważne, że dostrzega Pani swoje niewłaściwe zachowania, ale sama świadomość nie wystarczy, by je zmienić.

Nawyki odreagowywania emocji na bliskich mogą kształtować się w dzieciństwie, kiedy dziecko uczy się, patrząc na swoich rodziców. Obserwując sprawcę przemocy, z jednej strony doświadcza lęku przed nim, a z drugiej widzi skutecz...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Tylko w ten weekend kupisz prenumeratę 20% TANIEJ

Zobacz więcej

POLECAMY

Przypisy