Dlaczego matematyka tak ściśle łączy się z muzyką

Otwarty dostęp

Każdemu znane jest powiedzenie, iż matematyka jest absolutną królową nauk. Można śmiało stwierdzić, że nie jest to żadna przesada. Badania jednoznacznie potwierdzają, iż osoby dobrze czujące się w tej dziedzinie nauki wykazują większe zdolności w zapamiętywaniu i lepiej radzą sobie z nauką języków obcych. Samo rozwiązywanie zadań matematycznych wywołuje pozytywny wpływ na rozwój części mózgu odpowiedzialnej właśnie za zapamiętywanie. Dlatego też każda osoba powinna rozwijać swoje umiejętności w tym zakresie już od najmłodszych lat. Z drugiej strony, wiele osób pasjonuje się muzyką. Zajmują się nią czy to zawodowo, koncertując i śpiewając przed publicznością, czy też wykonując utworu wyłącznie hobbistycznie – w gronie rodziny lub przyjaciół. Ciekawą kwestią jest, czy matematyka jest w jakikolwiek związana z muzyką? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć na bazie niniejszego artykułu.

Wpływ muzyki na rozwój mózgu

Wpływ matematyki na mózg ludzki został wyjaśniony po krótce we wstępie. Następnie więc koniecznym jest wyjaśnienie, czy muzyka wpływa na umiejętność zapamiętywania, a tym samym na rozwój tego narządu. Badania wykazują, że owszem. Naukowcy niejednokrotnie udowadniali, iż słuchanie muzyki wywiera niezwykle pozytywny wpływ na opóźnienie zmęczenia, rozwój kreatywności i właśnie rozwijanie zdolności zapamiętywania. Jeden z naukowców nazwał wpływ muzyki na mózg efektem Mozzarta. Co więcej, wiadomo nawet, które konkretnie utwory tego genialnego kompozytora najlepiej stymulują mózg ludzki. Są to między innymi Koncert fortepianowy A-dur nr 23, czy też Koncert skrzypcowy D-dur nr 4. Powyższe jednoznacznie więc potwierdza, iż muzyka łączy się ściśle z matematyką w zakresie wpływu tych dwóch dziedzin na rozwój mózgu. Stąd chcąc zadbać o prawidłowy rozwój mózgu naszych pociech, warto już od najmłodszych lat rozwijać w nich zdolności matematyczne i muzyczne. Wyśmienitą propozycją jest znalezienie dla nich odpowiedniego korepetytora w serwisie BUKI. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce przykładowo „BUKI matematyka”, a platforma momentalnie znajdzie wszystkich dostępnych nauczycieli z wybranej lokalizacji. Lekcje mogą być udzielane zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie, co jest ciekawą propozycją w szczególności w dobie pandemii koronawirusa.

POLECAMY

Muzyka a umiejętności matematyczne

Co ciekawe, wiele wybitnych osobistości ze świata matematyki doskonale radzi sobie również w muzyce. Koronnym przykładem jest laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizyki – Albert Einstein. Ten doskonały wręcz naukowiec był jednocześnie pasjonatem gry na skrzypcach. Uwielbiał wręcz twórczość Wolfganga Amadeusza Mozzarta. Można więc śmiało uznać, że osoby słuchające muzyki i grające na instrumentach, są w stanie dużo lepiej przyswajać wiedzę z zakresu nauk ścisłych. Zasadnym jest również zauważenie, że najlepszym rozwiązaniem jest wczesne zapisanie dzieci na lekcje gry na instrumentach, przykładowo pianinie, czy też skrzypcach i jednoczesne rozwijanie zdolności matematycznych. W ten sposób można wpływać na rozwój mózgu młodych ludzi, niejako przygotowując ich do edukacji na późniejszym etapie, kiedy potrzebne będzie posiadanie zdolności zapamiętywania dużej partii materiału w relatywnie krótkim czasie.

Podsumowanie

Jak wykazano w niniejszym artykule, matematyka i muzyka niejako współgrają ze sobą. Osoby zajmujące się obiema dziedzinami, są lepiej przygotowane do nauki i wykazują dużo większą zdolność do zapamiętywania. Jak wiadomo, jest to kluczowe do zdania egzaminów na poziomie umożliwiającym dostanie się na wymarzone kierunki studiów. Mamy nadzieję, że coraz więcej rodziców będzie jednocześnie posyłać swe pociechy zarówno na lekcje matematyki, jak i gry na instrumencie.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI