Dołącz do czytelników
Brak wyników

Nałogi i terapie , Praktycznie

13 maja 2019

Dekalog bezpieczeństwa

116

Wiedza to potężna ochrona, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, często wybieranych przez sprawców z powodu ich niewinności i niewiedzy. Rozmawiajmy więc z dziećmi tak, aby wiedziały, kiedy, kto i jak może je skrzywdzić.

Uczymy nasze dzieci przeróżnych rzeczy, które mają im zapewnić bezpieczeństwo. Uczymy je nie dotykać gorących naczyń, uczymy je, aby rozglądały się uważnie, zanim przejdą przez jezdnię. Niestety, bezpieczeństwa najczęściej uczymy dopiero wtedy, gdy dziecko jest dosyć duże – a wówczas bywa za późno na taką naukę. Wyniki badań przeprowadzonych przez Centers for Disease Control pokazują, że w USA średnio jeden chłopiec na sześciu oraz jedna dziewczynka na cztery są seksualnie wykorzystywani przed ukończeniem 18. roku życia. A chcecie usłyszeć coś jeszcze bardziej przerażającego? Według danych Departamentu Sprawiedliwości (nsopw.org) zaledwie 10 procent sprawców to ludzie obcy dzieciom, zaś 23 procent to także dzieci!

POLECAMY

Te statystyki mnie nie zaskakują. W swojej praktyce spotykam się z małymi ofiarami wykorzystywania seksualnego. Duża część nie ukończyła pięciu lat. Niemal wszystkie znają swoich oprawców i nierzadko są to inne dzieci!

Rodzice często mi mówią, że nie wierzą, aby coś takiego mogło się przydarzyć ich pociechom. Przecież nigdy nie zostawiają ich z obcymi. Właściwie nie spuszczają dzieci z oka.

Czy wasze dzieci chodzą na przyjęcia, np. z okazji urodzin? Czy uczęszczają do żłobków albo przedszkoli? Czy gościcie w swoich domach przyjaciół albo rodzinę? Czy dzieci odwiedzają domy sąsiadów? Prawda jest taka, że nie dacie rady całkowicie usunąć ryzyka seksualnego wykorzystania waszych dzieci.

Dzieci, z którymi pracuję, pochodzą z dobrych dzielnic i z dobrych domów, chodzą do naprawdę dobrych szkół. Pracowałam z dziećmi, które zostały seksualnie wykorzystane na przyjęciach urodzinowych, podczas nocowania u przyjaciół, w salach szkolnych, na placach zabaw, w szkolnych autobusach, w swoich własnych pokojach i na swoich własnych podwórkach.

Czy zatem możemy coś zrobić, aby ustrzec nasze córki i naszych synów przed wykorzystaniem seksualnym? Tak, możemy! Przede wszystkim dajmy dzieciom wiedzę, która pomoże im uchronić się przed wykorzystaniem.

Oto 10 rzeczy, które wasze dzieci powinny wiedzieć, aby móc się bronić przed przemocą seksualną.

1. Wcześnie zacznij rozmowy z dzieckiem o częściach ciała.
Kiedy rozmawiasz z dzieckiem o ciele, nazywaj jego części, opowiadaj o ich funkcjach. Używaj właściwych określeń i naucz tego swoje dziecko. Nie potrafię nawet powiedzieć, ile dzieci, z którymi pracowałam, nazywało pochwę „pupą”. Jeśli twojemu dziecku przydarzy się coś niedobrego, umiejętność używania tego rodzaju określeń i znajomość ich znaczenia pomogą w dokładnym opowiedzeniu o zdarzeniu.

2. Naucz dziecko, że niektóre części ciała są intymne.
Wyjaśnij dziecku, że niektóre części ciała nazywamy intymnymi, ponieważ nie każdy powinien je widzieć. Wytłumacz, że mama i tata mogą zobaczyć swoje dziecko nagie, ale obcy powinni je widzieć tylko ubrane. Wytłumacz też, że lekarz może je oglądać bez ubrania, bo rodzice są z nim, a specjalista tylko sprawdza, czy jest zdrowe.

3. Naucz swoje dziecko granic cielesnych.
Rzeczowo wytłumacz dziecku, że nikt nie powinien dotykać intymnych części jego ciała ani domagać się dotykania swoich intymnych miejsc. Rodzice zazwyczaj zapominają o drugiej części tego zalecenia. Przemoc seksualna często zaczyna się od tego, że sprawca chce, aby dziecko dotykało jego albo jakiejś innej osoby.

4. Powiedz dziecku, że sekrety związane z ciałem nie są dobre.
Wielu sprawców nakazuje dzieciom trzymanie wykorzystania w tajemnicy. To żądanie może przybierać przyjacielską formę, np.: „Uwielbiam się z tobą bawić, ale jeśli powiesz komuś, jak się bawimy, to na pewno nie będę już mógł przyjść do ciebie”. Może to też być groźba, np.: „To jest nasz sekret. Jeśli go zdradzisz, to powiem, że tego chciałaś, a wtedy będziesz mieć duży problem!”. Wyjaśnij dziecku, że bez względu na to, kto każe mu zachować tajemnicę, sekrety związane z ciałem nie są dobre i dlatego powinno natychmiast powiedzieć...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy