Co nieco na dobranoc

Mózg i umysł Praktycznie

Dla dobrego snu konieczna jest właściwa dieta. Dziś już chyba wszyscy wiedzą, że nie należy najadać się przed snem, bo wtedy organizm zamiast odpoczywać – trawi. Ale co jeść, by organizm produkował substancje niezbędne do zdrowego snu?

Alicja uskarżała się na długotrwałe problemy ze snem. Kiedyś cierpiała z powodu problemów gastrycznych i depresji. Pomogło jej regularne uprawianie jogi. Mniej więcej miesiąc przed naszym spotkaniem miała zatrucie pokarmowe i od tamtej pory spała w nocy nie więcej niż 3–4 godziny, budząc się wcześnie nad ranem. By normalnie funkcjonować, próbowała nadrabiać zaległości w spaniu w dni wolne od pracy lub kładła się wcześniej.

POLECAMY

Nie potrafiła podać przyczyny zatrucia, ale było oczywiste, że zaburzyło ono równowagę jelitowej flory bakteryjnej. Podejrzewałam również problem z produkcją serotoniny w jelitach, spowodowany zaburzeniami flory bakteryjnej. Wydawało mi się też, że organizm Ali nie produkuje odpowiedniej ilości melatoniny.

Wyniki badań pokazały, że moje przypuszczenia były słuszne: flora bakteryjna w układzie pokarmowym Ali była zbyt uboga, a jej organizm produkował za mało melatoniny, w dodatku robił to w nieodpowiednim czasie. Zmodyfikowałam dietę Ali, zaleciłam jej też ziołowe preparaty na poprawę pracy jelit, uzupełnienie flory bakteryjnej oraz brakujących witamin i minerałów.

Spotkałyśmy się po dwóch tygodniach. Organizm Ali pracował regularnie, nie budziła się też tak wcześnie jak poprzednio, choć nadal spała zbyt krótko. Zaleciłam jej kontynuację terapii, którą uzupełniłam o preparat wspomagający produkcję serotoniny.

Alicja okazała się zdyscyplinowaną pacjentką. Dzięki temu po kilku miesiącach przesypiała w nocy 7–8 godzin i znowu była pełną energii, zadowoloną z życia młodą kobietą.

***

Nikt z nas nie jest bezradny wobec kłopotów ze snem. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym możemy naprawić naturalny rytm snu i aktywności. Ważne, abyśmy nie tylko chcieli wykorzystać te sposoby, ale też byli konsekwentni i wytrwali. Pewna rutyna przy tego rodzaju działaniach jest konieczna, by poskutkowały i zakorzeniły się w nas na nowo.

Unikaj stymulantów: jeśli masz kłopoty z zaśnięciem, nie pij alkoholu minimum trzy godziny przed położeniem się spać, a napojów z kofeiną już od południa.

Nie jedz zbyt późno: ostatni posiłek spożyj co najmniej 3–4 godziny przed snem. Po posiłku poruszaj się trochę po domu lub – jeszcze lepiej – idź na...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI