Choroby w głowie

Zdrowie i choroby Praktycznie

W zaburzeniach psychosomatycznych, które rodzą się w umyśle, spektrum objawów jest ograniczone jedynie kreatywnością ludzkiego umysłu. Pomyśl teraz o dowolnym objawie fizycznym – możesz być pewny, że jest gdzieś osoba, której umysł wyprodukował ten objaw.

Suzanne O’Sullivan jest brytyjską neurolożką. Pracowała w Szpitalu Królewskim w Londynie, a obecnie jest specjalistą w Narodowym Szpitalu Neurologicznym i Neurochirurgicznym oraz w Towarzystwie Epidemiologii. Ma ogromne doświadczenie w pracy z pacjentami psychosomatycznymi. Autorka książki Wszystko jest w twojej głowie. Opowieści o chorobach psychosomatycznych.

Daria Grabda: Shahina, jedna z Pani pacjentek i bohaterka Pani książki, skarżyła się na silny ból ramienia. Na jej ręce pojawiły się siniaki, a palce zwinęły się w przykurczu. Lekarze postanowili zmniejszyć jej cierpienie i wstrzyknąć w chorą kończynę botoks. Wszystkie objawy natychmiast ustąpiły, choć lecznicze działanie botoksu pojawia się dopiero po około dwóch dniach. To jeden z wielu niezwykłych przypadków chorób psychosomatycznych, które Pani opisała. Czym jest choroba psychosomatyczna?
Suzanne O’Sullivan: Słowo psychosomatyczny odnosi się do objawów fizycznych, których przyczyna leży w sferze psychiki. Przykładem reakcji psychosomatycznej może być pojawienie się łez lub czerwienienie się. Są to jednak normalne zjawiska, które nie świadczą o chorobie. Zaburzenie psychosomatyczne to stan, w którym osoba doświadcza uciążliwych objawów fizycznych – wywołujących cierpienie i upośledzających jej funkcjonowanie – nieznajdujących wystarczającego wyjaśnienia w wynikach badań medycznych. Zwykle wtedy podejrzewa się przyczynę psychologiczną.

Z jakimi objawami psychosomatycznymi zgłaszają się pacjenci?
Zaburzenia psychosomatyczne nie przypominają żadnych innych chorób. Nie obowiązują tu żadne zasady. Każda część ciała może zachorować. U niektórych osób zaburzenia te wywołują ból. Wystarczy przypomnieć sobie dzieci, które boli brzuch, jeśli są prześladowane w szkole. U innych wpływają na pracę serca. Tego rodzaju objawy są dość powszechne, jednak choroby psychosomatyczne mogą manifestować się także w drastyczniejszy sposób: poprzez paraliż, drgawki czy utratę pamięci. W zaburzeniach psychosomatycznych, które rodzą się w umyśle, spektrum objawów jest ograniczone jedynie kreatywnością ludzkiego umysłu.

U nauczyciela Shauna, kolejnego z Pani pacjentów, utraty przytomności i napady drgawek pojawiły się w odpowiedzi na nieprawdziwe oskarżenia ze strony jednego z uczniów. Czy stres jest główną przyczyną zaburzeń psychosomatycznych?
Niekoniecznie. Nie ma jednej przyczyny tych zaburzeń. Może to być rzeczywiście związane ze stresem, szczególnie gdy ktoś zmaga się z traumą. Wszyscy pocimy się, gdy jesteśmy zdenerwowani, a gdy jesteśmy przerażeni, szybko bije nam serce. Rozstrój emocjonalny bardzo często wywołuje objawy fizyczne. U osób, które muszą zmagać się z większym stresem, objawy mogą być silniejsze i trwać dłużej. Jednak wiele przypadków zaburzeń psychosomatycznych nie wynika ze stresu. Mogą być natomiast wywoływane trudnością z odzyskaniem zdrowia po urazie. Czasami zaburzenia psychosomatyczne są odpowiedzią na chorobę. Na przykład ktoś zranił się w nogę i boi się na tej nodze stanąć, więc unika chodzenia i towarzyszy mu olbrzymi lęk, który z czasem może prowadzić do niepełnosprawności.

Mogą być także wynikiem niewielkich zmian, na przykład na skórze...
Dokładnie. Tak było w przypadku Lindy, która zauważyła u siebie mały guzek po prawej stronie głowy. Internista zdiagnozował, że jest to lipoma – nieszkodliwy guz zbudowany z tkanki tłuszczowej. Linda wciąż jednak dotykała i obserwowała guzek, który wydawał się powiększać z każdym dniem. Później pojawiły się inne objawy: mrowienie po prawej stronie ciała. Kobieta była przekonana, że guz rośnie w jej głow...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI