Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój , Praktycznie

11 marca 2016

Barbarzyńca na szpilkach

0 683

Kobiety czy mężczyźni – kto jest bardziej mściwy? Czy rację miał Fryderyk Nietzsche, który twierdził, że w miłości i zemście to kobieta jest barbarzyńcą?

Badanie Noreen Stuckless oraz Richarda Goransona z York University w Kanadzie pokazało, że zasadniczo mężczyźni bardziej niż kobiety pochwalają działania odwetowe. Naukowcy przypuszczają, że wiąże się to z ogólnie większą skłonnością panów do agresji. John Archer z University of Central Lancashire w Wielkiej Brytanii przeanalizował prawie 200 badań dotyczących zachowań agresywnych, w tym odwetu, prezentowanych przez kobiety i mężczyzn. Dane pochodzące z dziesięciu krajów, w tym Stanów Zjednoczonych, Finlandii, Indii, Japonii i Nowej Zelandii, pokazały, że panowie częściej niż panie myślą o zemście. Są też bardziej skłonni do podejmowania działań agresywnych i bardziej brutalni w swych planach – np. częściej fantazjują o zabójstwie!

Dlaczego tak się dzieje wyjaśnia badanie przeprowadzone przez Tanię Singer z Universität Zürich. Eksperyment z użyciem technik neuroobrazowania pokazał, że kiedy mężczyzna widzi cierpienie osoby, która wcześniej zachowała się nieuczciwie wobec niego, w jego mózgu aktywują się obszary odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności, natomiast w mózgach kobiet aktywne są w tej sytuacji obszary odpowiedzialne za empatyczne współodczuwanie.

POLECAMY

Do ciekawych wniosków doszedł Roy Baumeister oraz jego współpracownicy, którzy sprawdzali, w jaki sposób refleksja na temat własnej zdolności do moralnie złego postępowania wpływa na chęć przebaczenia lub dokonania zemsty. Uczestnicy eksperymentu przez 10 minut opisywali rzeczywistą sytuację, w której kogoś skrzywdzili. W tym samym czasie członkowie grupy kontrolnej opisywali swój typowy tydzień. Następnie naukowcy zmierzyli skłonność do zemsty wszystkich badanych. Okazało się, że w warunkach kontrolnych mężczyźni byli bardziej mściwi niż kobiety.

Natomiast mężczyźni z grupy, która przypominała sobie własne niegodne postępki, okazali się bardziej skłonni do przebaczenia doznanych krzywd, mniej skłonni do chowania urazy i szukania zemsty. Refleksja na temat krzywd, jakie sami zadali, sprawiła, że stali się tak samo skłonni do przebaczenia jak kobiety. Badacze tłumaczą to zjawisko, odwołując się do koncepcji Simona Barona-Cohena, brytyjskiego psychologa z Cambridge University. Zgodnie z nią, mężczyźni są bardziej zorientowani na działanie systemu, kontrolę i przewidywalność, natomiast kobiety – na jednostkę i empatyczne rozumienie innych. Dlatego właśnie w odpowiedzi na zadane cierpienie w mężczyznach uruchamia się motywacja do szukania sprawiedliwości i wyrównania rachunków, natomiast kobiety starają się w takich momentach zrozumieć drugą...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy