Dołącz do czytelników
Brak wyników

Psychologia smaku

17 marca 2021

NR 4 (Kwiecień 2021)

Bake therapy

0 466

Doktor Mary McNaughton-Cassill, psycholog kliniczny z doświadczeniem w zarządzaniu stresem wywołanym katastrofami i profesor psychologii na Uniwersytecie Teksas w San Antonio zwraca uwagę na terapeutyczną moc pieczenia! Pewnie zastanawiacie się, w jaki sposób pieczenie może pomóc nam w radzeniu sobie ze stresem i niepokojem? Poniżej przedstawiamy korzyści płynące z tego sposobu odreagowywania negatywnych emocji.

Pieczenie sprawia, że stajemy się bardziej uważni
Uważność polega na byciu w pełni obecnym i zaangażowanym w jedno zadanie, niezwracaniu uwagi na dystraktory. Kiedy pieczemy, skupiamy się na wykonywaniu krok po kroku określonych czynności. Pobudzamy własną kreatywność, rozwijamy koordynację i funkcje poznawcze, tak potrzebne, aby uzyskać pomyślny efekt końcowy. Wszystkie te czynniki łączą się w uczucie „skoncentrowanego relaksu”, gdzie dzięki skupieniu i uważności jesteśmy w stanie odciąć się od zewnętrznych bodźców i zrelaksować. 

POLECAMY

Powtarzanie określonych czynności uspokaja
Powtarzające się ruchy związane z ugniataniem, mieszaniem, odmierzaniem i dekorowaniem ciasta mogą działać kojąco i zmniejszać stres. Zaangażowanie pełnej lub większości swojej fizycznej i psychicznej energii pozwala osiągnąć stan flow, znany sportowcom i muzykom, gdy całkowicie oddają się swojej pasji. 
 
Bodźce sensoryczne wywołują pozytywne emocje
Zmysły smaku, zapachu, dotyku, wzroku niewątpliwie są włączane podczas pieczenia. Wielozmysłowy aspekt pieczenia może być bardzo terapeutyczny dla niektórych osób, szczególnie jeśli mają silne pozytywne wspomnienia związane z pieczeniem określonych potraw. Nasza pamięć epizodyczna jest bardzo związana z tym, jak przet...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy