ABC sprawnego intelektu

Mózg i umysł Wstęp

Wystarczy dobry plan, trochę samozaparcia i postanowienie zmian, by trwale poprawić działanie i stan mózgu. A sprawny mózg to prawdziwe błogosławieństwo – dla ciała i dla umysłu.

Nasz mózg jadłby wszystko: każdy bodziec, sytuacja, zdarzenie jest dla niego smakołykiem. Wychwytuje z rozkoszą każdą nową stymulację, lubuje się w rozpoznawaniu starej, porównywaniu jednej z drugą, sortowaniu, kategoryzowaniu, kodowaniu. Mózg z tego dosłownie żyje. Zdrowa i żywa komórka nerwowa to komórka pobudzona.

POLECAMY

We współczesnym kolorowym, elektronicznym, szybkim i rozhukanym świecie nie możemy narzekać na brak stymulacji. Mózg jak rasowy łakomczuch może i chciałby pokosztować wszystkiego, ale w pełni i świadomie nie jest w stanie biesiadować na wszystkim wkoło. Przepustowość i sprawność jego bodźcowego przełyku – systemu uwagi – jest ograniczona. I bardzo dobrze, że tak jest: nadmierna stymulacja jest tak samo mało pożądana jak stymulacja niedostateczna.
Jak więc zapewnić mózgowi najlepsze warunki funkcjonowania i jak usprawnić jego działanie, by żyło nam się dobrze, dostatnio i długo?

A jak aktywność
Jest jeden niezawodny przepis na zdrowy, sprawny i prężny mózg, szczególnie ważny w wieku dojrzałym i na starość – aktywność. To ona odżywia komórki, podtrzymuje połączenia w sieciach neuronalnych, umożliwia powstanie nowych synaps, a nawet całych młodych, rzutkich i ochoczych neuronów, nawet u ludzi starych. To nieprawda, że mózg jest plastyczny tylko u dzieci i ludzi młodych, a zaraz potem „kostnieje” i zaczyna kruszeć. Dzięki aktywności mózg stale rozwija się i reorganizuje w związku z naszymi doświadczeniami i trybem życia. Aktywność jest szczególnie istotna na starość, kiedy procesy neurodegeneracyjne (nieuniknione u każdego organizmu komórkowego) zaczynają dawać o sobie znać, a człowiek na emeryturze pozostaje często bez zajęć, pozbawiony motywacji i kontaktów społecznych. Tymczasem to od nas przede wszystkim zależy, jaki zestaw podniet dostarczymy mózgowi i czy damy mu szanse na podtrzymanie sprawności.

Każda naturalna (i nieprzekraczająca określonych parametrów fizycznych) stymulacja zmuszająca komórki nerwowe do działania jest pożądana i dobra. Naturalna, czyli niewprowadzana sztucznie do organizmu w celu zmiany aktywności mózgu „od środka” – tak jak to się dzieje np. w przypadku środków psychoaktywnych, leków czy też narkotyków. Sekret tkwi w różnorodności dobieranej przez nas...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI