Autor: Isaac Bashevis Singer

Wybitny pisarz, dziennikarz i eseista, laureat Literackiej Nagrody Nobla za rok 1978 oraz wielu prestiżowych nagród. Urodził się w 1904 roku (część źródeł podaje 1902) w Leoncinie pod Warszawą jako Icchok Zynger.

Zmarł w 1991 roku na Florydzie. Jego ojciec był chasydzkim rabinem, a matka córką rabina z Biłgoraja. Duża część jego twórczości jest związana ze wspomnieniami z Polski, którą opuścił przed II wojną światową. Do najważniejszych jego dzieł należą powieści: Dwór, Spuścizna, Sztukmistrz z Lublina, Szatan w Goraju, Rodzina Muszkatów, a także liczne zbiory opowiadań. Na podstawie powieści i opowiadań Isaaca Singera nakręcono filmy: „Sztukmistrz z Lublina” (1979), „Wrogowie” (1989) oraz „Jentł” (1983).

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Jak Szlemiel wędrował do Warszawy

Opowiadanie w jidysz ukazało się w nowojorskim dzienniku „Forwerts” (19, 20 IX 1967) podpisane, jako twórca opracowania, pseudonimem Icchok Warszawski; po angielsku w przekładzie autora i Elizabeth Shub w When Shlemiel went to Warsaw, and other stories, Nowy Jork 1968 oraz w Stories for children, Nowy Jork 1984. Po raz pierwszy w języku polskim ukazuje się na łamach czasopisma „Charaktery”.

Czytaj więcej