Autor: BARTŁOMIEJ DOBROCZYŃSKI

jest psychologiem, pracuje w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się historią myśli psychologicznej, relacjami między sferą duchowości a psychologią, a także nowymi ruchami religijnymi. Napisał m.in.: Ciemna strona psychiki. Geneza i historia idei nieświadomości; New Age; III Rzesza popkultury i inne stany; Kłopoty z duchowością; Listy profana. Między psychologią a religią. Członek Kolegium Interdyscyplinarnego Centrum Etyki Wydziału Filozoficznego UJ, laureat Nagrody „Pro Arte Docendi” za wysoką jakość pracy dydaktycznej.
Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Czy ludzkość jest w stanie nałożyć sobie granice? Z dr. hab. Bartłomiejem Dobroczyńskim rozmawia Paulina Chołda

Czy potrafimy się czegoś wyrzec, przestać przeć? Tworzenie i niszczenie są asymetryczne. Zło czynić łatwo, natomiast aby przyczyniać się do dobra, trzeba być cierpliwym, zdyscyplinowanym. Niemiecki filozof Peter Sloterdijk twierdzi, że ważnym składnikiem człowieczeństwa są ćwiczenia i ascezy: powinniśmy nabywać nowe umiejętności i uczyć się nakładać na siebie ograniczenia.

Czytaj więcej

Król Edyp ma lęk wysokości

Utajona psychika weszła w obieg kulturalny. Gdy tylko nieświadomość zaczęła być przedmiotem dyskusji w środowiskach filozofów, psychologów i psychiatrów, natychmiast stała się również obiektem zainteresowania artystów.

Czytaj więcej

Odkryta, utracona i odzyskana

Odkrywcą nieświadomości z całą pewnością nie był Zygmunt Freud. Odkrywanie nieświadomości zaczęło się ponad dwa tysiące lat temu, a swój wkład w ten proces mieli liczni filozofowie, przyrodnicy, lekarze i pisarze.

Czytaj więcej