Żyć w stylu lente
Julia Wollner inne Charaktery 9/2017
Predrag Matvejević, autor słynnego Brewiarza śródziemnomorskiego, mawiał, że człowiekiem Śródziemnomorza nie można się urodzić – nie jest to bowiem cecha dziedziczna, a coś, co się zdobywa i do czego się dąży.

Lente – tak starożytni Rzymianie określali wszystko to, co dzieje się spokojnie, łagodnie, powoli, bez pośpiechu. Natomiast dzisiaj w językach romańskich lente oznacza soczewkę, lupę, szkło powiększające. Implikuje więc skupienie i uważność; kojarzy się też ze świadomością siebie i własnych korzeni, ale także z optymistycznym patrzeniem w przyszłość i ufną otwartością na poznanie Innego. Lente to wreszcie część słynnej starożytnej maksymy festina lente (śpiesz się powoli), przypisywanej rzymskiemu cesarzowi Augustowi, orędownikowi Pax Romana – pokojowego współistnienia rozmaitych kultur. Dla mnie zalecenie „śpiesz się powoli” oznacza: utrzymuj równowagę, o którą w dzisiejszych czasach coraz trudniej. Delektuj się chwilą i ciesz codziennością, pracuj z entuzjazmem i oddaniem. Doceniaj piękno drobnych gestów, dbaj o naturę, otwórz się na drugiego człowieka. Celebruj codzienne rytuały
Z
Fes
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówJulia Wollner
jest dziennikarką związaną ze Śródziemnomorzem zawodowo i prywatnie. Na italianistyce obroniła doktorat poświęcony postaciom antycznym w literaturze i malarstwie włoskim; publikuje teksty dotyczące kultury Półwyspu Apenińskiego, Izraela i Hiszpanii. Żona Izraelczyka z drugim domem w Andaluzji. Prowadzi magazyn poświęcony kulturze śródziemnomorskiej „Lente”.