Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój , Praktycznie

16 sierpnia 2016

Z emocjami do twarzy

16

Czy te oczy mogą kłamać? - takie pytanie pada w piosence wykonywanej przez Jana Pietrzaka. Nie mogą! Nawet wtedy, gdy mamy przyklejony uśmiech lub udajemy powagę i smutek - uważa DAN HILL, ekspert w dziedzinie analizy mimiki twarzy. Jak rozpoznać prawdziwe emocje ukryte w spojrzeniu?

Agnieszka Chrzanowska: – Uważa Pan, że emocje w ekonomii są równie ważne jak chłodne analizy i kalkulacje. Wykorzystanie interpretacji emocji i mimiki na przykład w analizach ekonomicznych nazwał Pan emocjonomiką. A czy emocjonomika przydałaby się... zakochanym?

Dan Hill: – Ja sam stosuję ją codziennie w swoim małżeństwie. Obserwacja mimiki jest szczególnie ważna w relacji intymnej. Sygnały świadczące o pogardzie to najpewniejszy znak, że małżeństwo czeka porażka. Oznaczają, że traktujemy partnera jako gorszego od nas, oceniamy go niżej niż siebie, a przecież trudno komunikować się, kiedy jedna osoba jest w piwnicy, a druga na strychu. Oczywiście, możemy próbować rozmawiać w takim układzie, ale nie będziemy się nawzajem słyszeć.

Co możemy wyczytać z twarzy innej osoby?
– Twarz wyraża siedem emocji. Możemy je rozpoznać, zwracając uwagę na pracę mięśni, wyraz oczu, ułożenie brwi i ust. Wokół oczu osoby odczuwającej radość pojawiają się drobne zmarszczki, a w oku dostrzeżemy specyficzny błysk. Możemy być pewni, że jej emocje i uśmiech są szczere. Podobnie wygląda „uśmiech towarzyski”, który nie zawsze świadczy o poczuciu szczęścia. Potrafimy manipulować mięśniami ust, łatwo zatem przykleić do twarzy sztuczny uśmiech, ale oczy nigdy nie oszukują – nie zauważymy w nich tego specyficznego blasku, świadczącego o autentycznej radości. Kolejne emocje, które możemy wyczytać z twarzy, to: zaskoczenie, smutek, strach, gniew, odraza oraz jej bliska kuzynka – pogarda. Bardzo często odczuwamy dwie lub więcej emocji jednocześnie. Wtedy na naszej twarzy może malować się na przykład uśmiech z nutą irytacji. Paleta emocji podstawowych jest zatem ograniczona, jednak na bazie kilku składników może powstać złożony obraz emocji. Tak jak dobry malarz potrafi zdziałać cuda za pomocą kilku tylko kolorów, a dobry muzyk z kilku dźwięków potrafi wyczarować piękną melodię.

Czy zawsze jesteśmy w stanie prawidłowo odczytać wyraz twarzy?
– Esencję reakcji emocjonalnej zawierają tzw. mikroekspresje, czyli ekspresje trwające niezwykle krótko. Ta pierwsza reakcja często mówi dużo więcej niż słowa, jednak gdy na twarzy maluje się mieszanina emocji, rozpoznanie ich może być trudne. Reakcje emocjonalne i różnice między nimi są bardzo subtelne. Poza tym staramy się ukryć lub tłumić swoje prawdziwe odczucia. Na przykład smutek i strach to emocje, których okazywanie nie jest akceptowane społecznie, więc nie przyznajemy się do nich, a przecież wszyscy je odczuwamy.

Kontrolowanie emocji nie zawsze jednak jest możliwe...
– Nawet jeśli próbujemy maskować emocje, to uważny obserwator może dostrzec, co się w nas dzieje, jeśli odczyta krótkotrwałe, subtelne znaki. Ja sam w pewnych sytuacjach staram się zachować „neutralną” twarz. Nie lubię ani nie próbuję oszukiwać ludzi. Tak naprawdę mogę ukryć emocje tylko wtedy, gdy moi słuchacze popełniają powszechny błąd – polegający na przykładaniu nadmiernej wagi do wypowiadanych przeze mnie słów. Pomijają wtedy to, co widać na
twarzy...

Czy to znaczy, że powinniśmy wierzyć przede wszystkim oczom? Emocje są ważniejsze niż treść informacji, której towarzyszą?
– Nie traktuję rozumu i emocji jako dwóch zupełnie odrębnych systemów. Myśli zawsze są poprzedzone emocjami – najpierw czujemy, potem myślimy – są więc nimi podkoloryzowane.
W sytuacjach biznesowy...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy