Z emocjami do twarzy

Ja i mój rozwój Praktycznie

Czy te oczy mogą kłamać? - takie pytanie pada w piosence wykonywanej przez Jana Pietrzaka. Nie mogą! Nawet wtedy, gdy mamy przyklejony uśmiech lub udajemy powagę i smutek - uważa DAN HILL, ekspert w dziedzinie analizy mimiki twarzy. Jak rozpoznać prawdziwe emocje ukryte w spojrzeniu?

Agnieszka Chrzanowska: – Uważa Pan, że emocje w ekonomii są równie ważne jak chłodne analizy i kalkulacje. Wykorzystanie interpretacji emocji i mimiki na przykład w analizach ekonomicznych nazwał Pan emocjonomiką. A czy emocjonomika przydałaby się... zakochanym?

Dan Hill: – Ja sam stosuję ją codziennie w swoim małżeństwie. Obserwacja mimiki jest szczególnie ważna w relacji intymnej. Sygnały świadczące o pogardzie to najpewniejszy znak, że małżeństwo czeka porażka. Oznaczają, że traktujemy partnera jako gorszego od nas, oceniamy go niżej niż siebie, a przecież trudno komunikować się, kiedy jedna osoba jest w piwnicy, a druga na strychu. Oczywiście, możemy próbować rozmawiać w takim układzie, ale nie będziemy się nawzajem słyszeć.

Co możemy wyczytać z twarzy innej osoby?
– Twarz wyraża siedem emocji. Możemy je rozpoznać, zwracając uwagę na pracę mięśni, wyraz oczu, ułożenie brwi i ust. Wokół oczu osoby odczuwającej radość pojawiają się drobne zmarszczki, a w oku dostrzeżemy specyficzny błysk. Możemy być pewni, że jej emocje i uśmiech są szczere. Podobnie wygląda „uśmiech towarzyski”, który nie zawsze świadczy o poczuciu szczęścia. Potrafimy manipulować mięśniami ust, łatwo zatem przykleić do twarzy sztuczny uśmiech, ale oczy nigdy nie oszukują – nie zauważymy w nich tego specyficznego blasku, świadczącego o autentycznej radości. Kolejne emocje, które możemy wyczytać z twarzy, to: zaskoczenie, smutek, strach, gniew, odraza oraz jej bliska kuzynka – pogarda. Bardzo często odczuwamy dwie lub więcej emocji jednocześnie. Wtedy na naszej twarzy może malować się na przykład uśmiech z nutą irytacji. Paleta emocji podstawowych jest zatem ograniczona, jednak na bazie kilku składników może powstać złożony obraz emocji. Tak jak dobry malarz potrafi zdziałać cuda za pomocą kilku tylko kolorów, a dobry muzyk z kilku dźwięków potrafi wyczarować piękną melodię.

Czy zawsze jesteśmy w stanie prawidłowo odczytać wyraz twarzy?
– Esencję reakcji emocjonalnej zawierają tzw. mikroekspresje, czyli ekspresje trwające niezwykle krótko. Ta pierwsza reakcja c...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI