Dołącz do czytelników
Brak wyników

Warto wiedzieć

17 marca 2021

NR 4 (Kwiecień 2021)

Warto wiedzieć

0 159

Wyzwalacz zaburzeń odżywiania

Coraz więcej młodych osób cierpi na zaburzenia odżywiania. Według danych zebranych przez brytyjską gazetę „Observer” w 2020 r., w Wielkiej Brytanii prawie 20 tys. osób poniżej 18. roku życia zostało skierowanych na leczenie i zdiagnozowanych jako osoby zmagające się z zaburzeniami odżywiania. W 2019 r. liczba ta wynosiła blisko 13,5 tys. osób. Oznacza to wzrost o 46% w stosunku do poprzedniego roku. 
Eksperci, z którymi przeprowadzono wywiady, wspominali o szczególnym wpływie izolacji, niepewności i poczuciu utraty kontroli nad własnym życiem wśród młodych ludzi. Karen Street, urzędniczka ds. zdrowia psychicznego w Royal College of Pediatrics and Child Health, skomentowała w odniesieniu do wzrostu liczby przypadków zaburzeń odżywiania, że zamknięcie w domach i życie w wirtualnej rzeczywistości było „wyraźnym wyzwalaczem zaburzeń odżywiania”. 
Młodzi ludzie w izolacji borykają się z problemami w nauce i nie mogą prowadzić normalnego życia, cierpią z powodu utraty poczucia kontroli, bezpieczeństwa i poczucia własnej wartości. Restrykcyjne jedzenie to próba przejęcia kontroli nad podejmowaniem decyzji, choćby dotyczących własnego ciała, natomiast nadmierne jedzenie może być desperacką próbą zastąpienia więzi czy poczucia sukcesu i sprawstwa. 

Źródło: Jayanetti C., (2021). NHS sees surge in referrals for eating disorders among under-18s. Observer, February 20.

Optymizm się opłaca

Według Michaela Scheiera z Carnegie Mellon University (2020) i jego zespołu z Optimism/Pesymism Meta-Analytic Consortium optymistą jest ten, kto konsekwentnie zgadza się ze stwierdzeniem: „W niepewnych czasach zwykle oczekuję najlepszego” oraz nie zgodziłby się ze stwierdzeniem: „Rzadko oczekuję, że coś pójdzie po mojej myśli”. 
Tendencja do optymistycznego podejścia do życia powinna przełożyć się na określone korzyści psychologiczne i fizyczne. Jak zauważył Scheier i współpracownicy, optymiści przewyższają pesymistów w tak kluczowych wskaźnikach, jak: umiejętność rozwiązywania problemów, jakość relacji, a nawet ogólna satysfakcja z życia.
Dane sugerują, że optymiści doświadczają szybszego powrotu do zdrowia po operacjach, rzadziej chorują na choroby układu krążenia i udary, mają niższe ciśnienie krwi i niższy poziom kortyzolu – hormonu stresu. Według badań Scheiera i współpracowników optymiści radzą sobie ze stresem i niepewnością życia podczas pandemii lepiej niż pesymiści. Oczekiwanie najlepszego i unikanie wyobrażania sobie najgorszego pomaga przetrwać ten trudny czas. 
Jeśli jesteś jedną z tych osób, które nie mogą przestać śledzić np. danych o nowych zachorowaniach, przewijających się na ekranie telewizora czy telefonu, może nadszedł czas, aby zająć głowę c...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy