Dołącz do czytelników
Brak wyników

Warto wiedzieć

17 marca 2021

NR 4 (Kwiecień 2021)

Warto wiedzieć

0 391

Wyzwalacz zaburzeń odżywiania

Coraz więcej młodych osób cierpi na zaburzenia odżywiania. Według danych zebranych przez brytyjską gazetę „Observer” w 2020 r., w Wielkiej Brytanii prawie 20 tys. osób poniżej 18. roku życia zostało skierowanych na leczenie i zdiagnozowanych jako osoby zmagające się z zaburzeniami odżywiania. W 2019 r. liczba ta wynosiła blisko 13,5 tys. osób. Oznacza to wzrost o 46% w stosunku do poprzedniego roku. 
Eksperci, z którymi przeprowadzono wywiady, wspominali o szczególnym wpływie izolacji, niepewności i poczuciu utraty kontroli nad własnym życiem wśród młodych ludzi. Karen Street, urzędniczka ds. zdrowia psychicznego w Royal College of Pediatrics and Child Health, skomentowała w odniesieniu do wzrostu liczby przypadków zaburzeń odżywiania, że zamknięcie w domach i życie w wirtualnej rzeczywistości było „wyraźnym wyzwalaczem zaburzeń odżywiania”. 
Młodzi ludzie w izolacji borykają się z problemami w nauce i nie mogą prowadzić normalnego życia, cierpią z powodu utraty poczucia kontroli, bezpieczeństwa i poczucia własnej wartości. Restrykcyjne jedzenie to próba przejęcia kontroli nad podejmowaniem decyzji, choćby dotyczących własnego ciała, natomiast nadmierne jedzenie może być desperacką próbą zastąpienia więzi czy poczucia sukcesu i sprawstwa. 

Źródło: Jayanetti C., (2021). NHS sees surge in referrals for eating disorders among under-18s. Observer, February 20.

POLECAMY

Optymizm się opłaca

Według Michaela Scheiera z Carnegie Mellon University (2020) i jego zespołu z Optimism/Pesymism Meta-Analytic Consortium optymistą jest ten, kto konsekwentnie zgadza się ze stwierdzeniem: „W niepewnych czasach zwykle oczekuję najlepszego” oraz nie zgodziłby się ze stwierdzeniem: „Rzadko oczekuję, że coś pójdzie po mojej myśli”. 
Tendencja do optymistycznego podejścia do życia powinna przełożyć się na określone korzyści psychologiczne i fizyczne. Jak zauważył Scheier i współpracownicy, optymiści przewyższają pesymistów w tak kluczowych wskaźnikach, jak: umiejętność rozwiązywania problemów, jakość relacji, a nawet ogólna satysfakcja z życia.
Dane sugerują, że optymiści doświadczają szybszego powrotu do zdrowia po operacjach, rzadziej chorują na choroby układu krążenia i udary, mają niższe ciśnienie krwi i niższy poziom kortyzolu – hormonu stresu. Według badań Scheiera i współpracowników optymiści radzą sobie ze stresem i niepewnością życia podczas pandemii lepiej niż pesymiści. Oczekiwanie najlepszego i unikanie wyobrażania sobie najgorszego pomaga przetrwać ten trudny czas. 
Jeśli jesteś jedną z tych osób, które nie mogą przestać śledzić np. danych o nowych zachorowaniach, przewijających się na ekranie telewizora czy telefonu, może nadszedł czas, aby...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy