Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

Wyzwalacz zaburzeń odżywiania

Coraz więcej młodych osób cierpi na zaburzenia odżywiania. Według danych zebranych przez brytyjską gazetę „Observer” w 2020 r., w Wielkiej Brytanii prawie 20 tys. osób poniżej 18. roku życia zostało skierowanych na leczenie i zdiagnozowanych jako osoby zmagające się z zaburzeniami odżywiania. W 2019 r. liczba ta wynosiła blisko 13,5 tys. osób. Oznacza to wzrost o 46% w stosunku do poprzedniego roku. 
Eksperci, z którymi przeprowadzono wywiady, wspominali o szczególnym wpływie izolacji, niepewności i poczuciu utraty kontroli nad własnym życiem wśród młodych ludzi. Karen Street, urzędniczka ds. zdrowia psychicznego w Royal College of Pediatrics and Child Health, skomentowała w odniesieniu do wzrostu liczby przypadków zaburzeń odżywiania, że zamknięcie w domach i życie w wirtualnej rzeczywistości było „wyraźnym wyzwalaczem zaburzeń odżywiania”. 
Młodzi ludzie w izolacji borykają się z problemami w nauce i nie mogą prowadzić normalnego życia, cierpią z powodu utraty poczucia kontroli, bezpieczeństwa i poczucia własnej wartości. Restrykcyjne jedzenie to próba przejęcia kontroli nad podejmowaniem decyzji, choćby dotyczących własnego ciała, natomiast nadmierne jedzenie może być desperacką próbą zastąpienia więzi czy poczucia sukcesu i sprawstwa. 

POLECAMY

Źródło: Jayanetti C., (2021). NHS sees surge in referr...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI