Tak kończy prawdziwy mężczyzna

Mózg i umysł Praktycznie

Mężczyźni to gatunek skazany na wymarcie - drwią feministki. Być może mają rację. Dziś bycie prawdziwym mężczyzną staje się passé, czymś niepoprawnym politycznie. Czy to chwilowa moda, czy może trend zapowiadający zagładę męskiego rodu?

Podział między płciami nie jest już dziś tak jasny i pewny jak jeszcze 100 lat temu. Zaczął on zanikać w chwili, gdy kobieta założyła spodnie. Mówiono wtedy o maskulinizacji kobiet, o ich dążeniu do upodobnienia się do płci brzydkiej. Dzisiaj można już zauważyć inny proces: mężczyźni przejmują coraz więcej cech kiedyś charakterystycznych dla kobiet – niewieścieją. Aby nie ujmować tego zbyt dosłownie, mówi się po prostu o metroseksualizmie. Jeśli przyjmiemy tezę, że zjawisko metroseksualizmu oznacza początek końca kultu męskości, to wniosek nasuwa się jeden: zaczyna się nowa era, w której dominować będą kobiecość i jej atrybuty.

Zła Ewa

System stereotypów związanych z płcią kształtował się w kulturze Zachodu przez wieki. Zawierał on przejaskrawienia lub po prostu zakłamania dotyczące każdej z płci. Przykładem mogą być podejmowane przez wiele postaci (np. przez Arystotelesa czy Freuda) próby udowodnienia, że kobieta jest niedoskonałą wersją mężczyzny.

POLECAMY

Kobieta – wedle wspomnianych stereotypów – była uznawana za istotę słabszą i jednocześnie niebezpieczną. Była „złą” Ewą, niedobrą istotą wiodącą męskiego herosa do zguby. Stąd porównywano ją zwykle do wody – spokojnej, a zarazem zdradzieckiej. Mężczyzna w tej symbolice był utożsamiany ze skałą – trwałą i niewzruszoną. Przypisywano mu pewność siebie, agresję, niezależność i racjonalność. Często wykazywano związek kobiet z naturą, zaś mężczyzn z kulturą. Na tej podstawie uznawano kobiety za istoty gorsze, bardziej prymitywne i ograniczone, bo bliższe biologicznej stronie natury człowieka. Fakt, że takie stereotypy obowiązywały przez wieki, powodował, że męska część społeczeństwa mogła dominować nad częścią żeńską.

Koniec patriarchatu

Wiek XX zapoczątkował zupełnie nową erę ludzkości. Rewolucja technologiczna zmieniła oblicze świata. Zakończyła się dyskryminacja rasowa i płciowa. Kobiety zaczęły walczyć o prawo do głosowania i bycia pełnoprawnymi członkami społeczeństwa. Tomasz Szlendak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w publikacji „Rozpada się wielka Mangea. O rychłej i nieuchronnej dominacji kobiet w kulturze zachodniej” zauważa, że płeć piękna...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI