Dołącz do czytelników
Brak wyników

Style życia

1 października 2019

NR 10 (Październik 2019)

Nostalgia sprzątania

240

Rzeczy mają swoją esencję i energię, mówią do nas, uruchamiają pokłady żalu albo po prostu nostalgię.

Jest taki moment wczesnej jesieni, kiedy dopada mnie przymus porządkowania, chęć wyrzucenia niepotrzebnych rzeczy z szafy i szuflad, wkręcenia żarówek do lamp – niech już palą się wszystkie, gdy przyjdą jesienne słoty, a dzień zacznie szarzeć w okolicach obiadu, a nie podwieczorku. 

Jednak w tym jesiennym porządkowaniu jest mnóstwo zasadzek. Jak sprzątać, żeby proustowska magdalenka nie okazała się zgubna dla naszego już i tak nadszarpniętego odejściem lata (i oczywiście, jak śpiewał Michnikowski, ulubionych pomidorów) samopoczucia? W jaki sposób sprzątać, aby się we własnych oczach nie ośmieszyć i nie zamienić sprzątania w sentymentalny rytuał, jak parę lat temu proponowała, w dobrej zresztą wierze, japońska pisarka Marie Kondo w swojej Magii sprzątania? Nie głaskać sukienek i butów, nie żegnać się z nimi, przypominając sobie, ile im zawdzięczamy pięknych chwil, gdy biegliśmy na spotkanie z kimś, albo z czymś ukochanym? Z człowiekiem, górą, rzeką, festiwalem filmowym? Nie głaskać, tylko po prostu segregować, wyrzucać, oddawać w lepsze ręce. 

Jak sprzątać w końcu, aby nie wpaść w rozpaczliwą nostalgię za tym, co przeminęło, gdy natrafię (a zdarza się to coraz częściej) na rzeczy bliskich, którzy odeszli? Marcin Wicha napisał o takim porządkowaniu w swej świetnej książce Rzeczy, których nie wyrzuciłem. O matce i jej odchodzeniu, o swoim dzieciństwie i ważnych dla siebie ludziach opowiedział przez pryzmat rzeczy, które m...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy