Miłość mimo metryki

Psychologia w działaniu

Partnerka lub żona w wieku matki? Takich par przybywa, prezydent Francji i jego żona Brigitte nie są wyjątkiem. Czy różnica wieku wpływa na jakość relacji i trwałość związku?

Znają się od 25 lat, a od 10 są małżeństwem. Poznali się w szkole, gdzie on był uczniem, a ona nauczycielką. Prezydent Emmanuel Macron i Brigitte Trogneux – dziś są pierwszą parą Francji i obiektem komentarzy, bynajmniej nie politycznych. Sensację wzbudza różnica wieku między nimi. Pierwsza dama jest starsza od męża o... 24 lata. 

POLECAMY

Potrzebujesz dodatkowych informacji? Sprawdź artykuł: Najlepsze jeszcze przede mną. Jak kocha dojrzała kobieta?

Takich związków – gdzie to partnerka jest starsza – przybywa. Nie budzą kontrowersji, jeżeli mężczyzna jest młodszy od wybranki tylko o kilka lat. Przy dzisiejszym poziomie rozwoju kosmetologii i medycyny estetycznej, przy modzie na zdrowy styl życia wiele kobiet nie wygląda na swój wiek, ale znacznie młodziej. Dlatego różnica nawet 10 lat może pozostać niezauważona. Trudno jednak nie zauważyć różnicy wieku, gdy mężczyzna mógłby być – z biologicznego punktu widzenia – dzieckiem partnerki. W takich sytuacjach otoczenie zastanawia się, co ich zbliżyło, co w sobie widzą, dlaczego chcą być razem. 

Siła pełni kobiecości

Jeśli to mężczyzna w związku jest starszy, sprawa wydaje się jasna. Psychologowie ewolucyjni powiedzieliby, że młoda kobieta jest z nim dla jego zasobów i pozycji społecznej (co często idzie w parze), a on z nią z powodu jej młodości i zdolności do prokreacji. Takie pary spotykają się z większą społeczną aprobatą, nawet jeśli mężczyzna jest starszy od partnerki o parę dekad.

Natomiast związek dojrzałej kobiety z dużo młodszym mężczyzną często traktowany jest z przymrużeniem oka; wiele osób wątpi, czy taka relacja może być trwała. Przykład prezydenta Francji i jego żony, a także wielu „zwykłych” par dowodzi, że może być równie trwała jak małżeństwo równolatków lub par, w których to on jest dużo starszy.

Z perspektywy tysięcy lat istnienia ludzkości i panującego patriarchatu relacje kobiet ze znacznie młodszymi mężczyznami to nowe zjawisko. Świadczy o tym, że ukształtowane przez ewolucję upodobania są w pewnym stopniu podatne na przemiany kulturowe. Obecnie kobiety nie zajmują się tylko domem i dziećmi, ale aktywnie biorą udział w życiu publicznym. Wiele z nich deklaruje, że ekscytująca i absorbująca praca zawodowa potrafi zaspokoić ich potrzebę samorealizacji w takim samym stopniu, jak bycie strażniczką domowego ogniska. Dobre zarobki i systemy emerytalne zabezpieczają materialną przyszłość kobiet.

Zyskawszy niezależność ekonomiczną i swobodę ekspresji seksualnej, kobiety zmieniają kodeks obyczajów i norm. W związku z tym społeczne funkcjonowanie mężczyzn również uległo zmianom. Przestali być jedynymi żywicielami rodziny i dostarczycielami zasobów. Kobiety wymagają od nich obecności w domu i angażowania się w codzienne obowiązki. A bardziej podatni na zmiany i skłonni do podejmowania tych nowych ról społecznych są młodzi mężczyźni, co jednocześnie podnosi ich atrakcyjność jako partnerów życiowych.

Co przyciąga dojrzałą kobietę do młodego mężczyzny, a młodego mężczyznę do starszej partnerki? Co jest źródłem ich wzajemnej fascynacji? Takie par...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI