Kiedy tabletki mogą zaszkodzić?
Rüdiger Holzbach Mózg i umysł Psychologia dziś 1/2018
Tabletki nasenne mogą nam bardziej zaszkodzić niż pomóc. Część skutków ubocznych ich działania przypomina objawy demencji, dlatego problem często pozostaje nierozpoznany.

We wtorkowy wieczór do LWL-Klinik Lippstadt zgłasza się Mathilda S., 74-letnia pacjentka, która od trzech miesięcy przychodzi tu na konsultacje dwa, trzy razy w tygodniu. Zawsze towarzyszy jej mąż. Dziś przyszli po raz ostatni, proces odstawiania „ulubionych” pigułek Mathildy dobiega końca.
Na początku kobieta przychodziła do specjalisty na prośbę swojego męża. Zauważył on, że żona coraz bardziej się zapomina i ma coraz mniej energii. Trudno było przewidzieć jej zachowanie, zmieniła się. Któregoś dnia zobaczył w telewizji program, który podsunął mu myśl, że problemy jego żony związane są z lekami nasennymi, jakie zażywa od wielu lat. Wystraszył się i jak najszybciej zapisał ją do kliniki.
Wszystko zaczęło się 25 lat wcześniej, kiedy Mathilda stała się emocjonalnie rozchwiana. To zbiegło się w czasie z chorobą nowotworową jedynego syna – przejęta stanem zdrowia dziecka kobieta zaczęła
Pr
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówRüdiger Holzbach
jest kierownikiem oddziału leczenia uzależnień w LWL-Kliniken Warstein und Lippstadt.