Dołącz do czytelników
Brak wyników

Mózg i umysł , Praktycznie

19 października 2018

Kiedy hipnotyczny seans odświeża wspomnienia

62

Pewna kobieta przed dziesięcioma laty schowała w domu 10 tysięcy euro i do dziś nie może sobie przypomnieć, gdzie je położyła. Zapomniane w ten sposób informacje można jednak przywołać podczas sesji hipnozy.

Podczas seansu hipnotycznego klient nie zasypia, lecz znajduje się w stanie o wiele bardziej relaksującym, przemieszczając się pomiędzy świadomością a nieświadomością. Mózg zahipnotyzowanej osoby ulega aktywacji w określonych obszarach, które umożliwiają wyobrażanie sobie pewnych zjawisk lub przypominanie określonych rzeczy. Wspomniana pani po seansie hipnozy co prawda nie przypomniała sobie konkretnego miejsca, w którym ukryła pieniądze, a jednak... krótko po owym seansie znalazła zagubioną gotówkę w jednej z książek. Przypadek?

Most emocjonalny

POLECAMY

Obok zapominania bieżących wydarzeń czy szczegółów z życia istnieją bardziej skomplikowane formy niepamięci. Przykładowo, niektórzy nie pamiętają określonych własnych zachowań, ponieważ nie wpasowują się one w obraz samego siebie. Czasem w ten właśnie sposób zapomnieniu ulega duża część tożsamości. Przykładem może być pewien mężczyzna, który całe przedpołudnia spędzał w halach z automatami do gier, a wieczorami pełnił rolę przykładnego męża i ojca, nie pamiętając zupełnie o swoim wielogodzinnym, regularnie powtarzanym hazardzie.

Czasem zapominanie pełni rolę mechanizmu obronnego. Trudne, bolesne wydarzenia i traumy ulegają pewnemu „oderwaniu”, wyparciu: przywołanie do świadomości jakiegoś zdarzenia jest zablokowane, pojawia się jedynie w formie przebłysków, tzw. flashbacków.

Podczas hipnozy możliwa jest terapia traumy, jednak musi ona zostać wprowadzona do świadomości klienta. Pomóc w tym może tzw. technika mostu emocjonalnego. W jej ramach hipnotyzer prosi klienta, by ten wyobraził sobie określoną sytuację; np. osoba cierpiąca na lęki związane z prowadzeniem samochodu powinna wyobrazić sobie, że kieruje autem. W obliczu przeżywania lęku przez klienta hipnotyzer pyta go, kiedy ten lęk pojawił się po raz pierwszy. W ten sposób tworzy się pewnego rodzaju most pomiędzy teraźniejszością i aktualnymi przeżyciami a przeszłością.

Przykładowo, osoba przypomina sobie, że przed trzema laty prowadziła auto w czasie śnieżnej zamieci i uległa wypadkowi w zderzeniu z ciężarówką. Sytuacja obecna i ta z przeszłości w trakcie hipnozy ulegają połączeniu. Taki most emocjonalny pojawia się niekiedy automatycznie, np. pod wpływem określonego zapachu czy dźwięku. W zetknięciu się z takim wyzwalaczem traumatycznego wydarzenia dana osoba przeżywa te same emocje, których doznawała w przeszłości, podczas rzeczyw...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy