Kiedy hipnotyczny seans odświeża wspomnienia

Mózg i umysł Praktycznie

Pewna kobieta przed dziesięcioma laty schowała w domu 10 tysięcy euro i do dziś nie może sobie przypomnieć, gdzie je położyła. Zapomniane w ten sposób informacje można jednak przywołać podczas sesji hipnozy.

Podczas seansu hipnotycznego klient nie zasypia, lecz znajduje się w stanie o wiele bardziej relaksującym, przemieszczając się pomiędzy świadomością a nieświadomością. Mózg zahipnotyzowanej osoby ulega aktywacji w określonych obszarach, które umożliwiają wyobrażanie sobie pewnych zjawisk lub przypominanie określonych rzeczy. Wspomniana pani po seansie hipnozy co prawda nie przypomniała sobie konkretnego miejsca, w którym ukryła pieniądze, a jednak... krótko po owym seansie znalazła zagubioną gotówkę w jednej z książek. Przypadek?

Most emocjonalny

POLECAMY

Obok zapominania bieżących wydarzeń czy szczegółów z życia istnieją bardziej skomplikowane formy niepamięci. Przykładowo, niektórzy nie pamiętają określonych własnych zachowań, ponieważ nie wpasowują się one w obraz samego siebie. Czasem w ten właśnie sposób zapomnieniu ulega duża część tożsamości. Przykładem może być pewien mężczyzna, który całe przedpołudnia spędzał w halach z automatami do gier, a wieczorami pełnił rolę przykładnego męża i ojca, nie pamiętając zupełnie o swoim wielogodzinnym, regularnie powtarzanym hazardzie.

Czasem zapominanie pełni rolę mechanizmu obronnego. Trudne, bolesne wydarzenia i traumy ul...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI