Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry dziecięcego?

News

W Polsce leczenie psychiatryczne wciąż obarczone jest wieloma mitami i stereotypami. Rodzicom często towarzyszy strach o dziecko i obawa przed diagnozą, która może nieodwracalnie zmienić ich życie. Jednak wizyta u psychiatry dziecięcego wcale nie musi być stresującym doświadczeniem. Wystarczy, że rodzina odpowiednio się do niej przygotuje. Jak przebiega takie spotkanie?

Pierwsza wizyta u psychiatry dziecięcego — czego można się spodziewać?

Ocena stanu zdrowia psychicznego dziecka wymaga przeprowadzenia pogłębionego wywiadu. W przypadku młodszych dzieci pierwsza wizyta u psychiatry dziecięcego w Warszawie to zwykle spotkanie rodziców ze specjalistą. Takie spotkanie może trwać nieco dłużej niż standardowa wizyta. Podczas pierwszej wizyty psychiatra dziecięcy będzie chciał dowiedzieć się, z jakim problemem rodzice do niego przychodzą.

POLECAMY

Kolejną ważną kwestią będzie szczegółowe omówienie rozwoju dziecka, począwszy od ciąży poprzez osiąganie kolejnych kamieni milowych i konkretnych umiejętności typowych dla dzieci w określonym wieku. Psychiatra dziecięcy z Warszawy może też zapytać o historię chorób psychicznych w rodzinie. Dlatego przed wizytą warto zebrać wszystkie niezbędne informacje od najbliższych członków rodziny.

Dla psychiatry dziecięcego bardzo istotna będzie również dotychczasowa dokumentacja medyczna dziecka oraz pisemna opinia nauczyciela. Im więcej danych zgromadzisz, tym lepiej lekarz będzie mógł przygotować się do rozmowy z dzieckiem.

Jak przygotować dziecko do wizyty u psychiatry dziecięcego?

Małe dzieci na ogół wiedzą, na czym polega wizyta u lekarza rodzinnego. Spodziewają się, że medyk zajrzy im do gardła, osłucha i przepisze leki. Jednak wizyta u psychiatry bądź psychologa dziecięcego jest czymś zupełnie innym. Co powiedzieć dziecku przed spotkaniem, żeby zachęcić je do rozmowy z lekarzem?

W takim wypadku wiele zależy od wieku dziecka. Jednak istnieją pewne uniwersalne zasady, których warto przestrzegać. Przede wszystkim nie powinno się straszyć dziecka wizytą u specjalisty i traktować takiego spotkania jako kary za złe zachowanie. To, co można zrobić, to opowiedzieć dziecku, jak spotkanie będzie przebiegało. Dziecko nie będzie bało się wizyty, gdy dowie się, że jest to zwykła rozmowa, podczas której psychiatra dziecięcy zapyta o jego myśli, uczucia i doświadczenia. Młodsze dzieci można też zachęcić do udziału w spotkaniu, opowiadając im o zabawkach, którymi będą mogły chwilę pobawić się z lekarzem.

Jak zapewnić dziecku komfort w trakcie wizyty u psychiatry dziecięcego?

Pierwsza wizyta u psychiatry bądź psychologa dziecięcego w Warszawie może wiązać się ze sporym stresem. Nawet jeśli dobrze przygotujesz dziecko do rozmowy, może odczuwać dyskomfort. Dlatego warto wybrać zaufanego specjalistę, który ma odpowiednie podejście do dzieci, a w jego gabinecie panują przyjazne warunki do przeprowadzenia rozmowy z najmłodszymi. Jeśli szukasz psychiatry dziecięcego w Warszawie, sprawdź ofertę Centrum-Psych. Jest to miejsce, w którym Twoje dziecko otrzyma kompleksową pomoc, a pracownicy zadbają o jego dobre samopoczucie.

Wizyta u psychiatry dziecięcego to ważne wydarzenie w życiu całej rodziny. Od pierwszego spotkania ze specjalistą może zależeć nastawienie dziecka do leczenia. Dlatego do takiej wizyty warto dobrze się przygotować. Dziecku będzie też zdecydowanie łatwiej uporać się ze swoimi emocjami, jeśli przez cały czas trwania leczenia będzie mogło liczyć na wsparcie rodziców.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI