Jak być przyjacielem chorego przyjaciela - Letty Cottin Pogrebin

Materiały PR

Praktyczny poradnik dla tych, którzy przeżywają chorobę bliskich.

Polecamy książkę Wydawnictwa Charaktery „Jak być przyjacielem chorego przyjaciela” Letty Cottin Pogrebin dostępną tylko u nas!

POLECAMY

Książka powstała w oparciu o osobiste doświadczenia kobiety, w którą uderzyła diagnoza nowotworowej choroby i która przeszła długą i ciężką kurację. Autorka nie skupia się jednak na swoim doświadczeniu i nie opisuje procesu leczenia, ale proponuje nam uogólnioną, praktyczną i szczegółową refleksję nad sytuacjami, w jakich stawia nas i nasze relacje z bliskimi przewlekła czy ciężka choroba. Opiera się na rozmowach z innymi chorymi, z ich rodzinami, przyjaciółmi. Letty Pogrebin przeprowadziła w tym celu niemal 80 wywiadów. Dzięki temu książka staje się przewodnikiem po różnych aspektach relacji z cierpiącą osobą, w różnych fazach jej choroby.

Poniżej krótki fragment książki, którą można zamówić w naszym e-sklepie.

Dziesięć rad dotyczących dawania prezentów

I znów nic odkrywczego dla wrażliwych, troskliwych i dobrze wychowanych czytelników, jednak warto je powtórzyć dla wszystkich innych.

1) Nie stój obok pacjenta i nie czekaj, aż rozpakuje twój prezent; pozwól mu zrobić to w swoim czasie. Wyjątek stanowi jedzenie – w takiej sytuacji powiedz co przyniosłeś i zapytaj co z tym zrobić: czy położyć na stole, do szafki, czy do lodówki. Jeśli przyniosłeś lody, to z pewnością chcesz, żeby przyjaciel spróbował ich natychmiast po twoim przybyciu. (Nie wahaj się, żeby się do niego przyłączyć.) Jeśli jednak pacjent nie ma w danym momencie nastroju na lody, natychmiast schowaj je do zamrażarki.

2) Nie oczekuj, że natychmiast spróbuje twojej zupy rybnej.

3) Sprawdź, czy nie jest uczulony. Nie przynoś mu orzeszków ziemnych w karmelu, jeśli po jednym kęsie kanapki z masłem orzechowym może dostać wstrząsu anafilaktycznego, ani cukierków czekoladowych, jeśli po czekoladzie dostaje wysypki.

4) Nie przynoś jedzenia w naczyniu lub pojemniku, które chciałbyś zabrać z powrotem. Jeśli nie masz wyjścia, powiedz, że zabierzesz naczynie, kiedy przyjdziesz następnym razem. Chorzy ludzie mają zbyt dużo rzeczy na głowie, żeby obarczać ich obowiązkiem zwrotu garnka czy półmiska.

5) Nie wywieraj na przyjacielu presji żeby zjadł, założył, wykorzystał, skomentował lub zachwycił się tym, co przyniosłeś. Dlatego też nie przynoś ciasta i nie pytaj następnego dnia, jak smakowało; nie dawaj książki i nie pytaj po trzech dniach czy ją przeczytał. Nie pytaj przyjaciółki co stało się z tą okultystyczną bransoletką, którą dałaś jej w ubiegłym tygodniu i nie oczekuj, że będzie wiedziała jakie jest jej zastosowanie. (Dla ciebie jest to talizman strzegący przed złym urokiem, dla niej może to być tylko dziwnie wyglądająca, czerwona nitka.)

6) Trzymaj się z daleka od poradników. Książki pod tytułem Zaburzenie dwubiegunowe i ciąża nie wciskaj żadnej kobiecie, nawet jeśli spełnia obydwa tytułowe warunki. Pozwól mężczyznom, by sami kupili sobie książki na temat prostaty.

7) Nie dawaj grubej księgi o wadze akumulatora samochodowego choremu, który nie ma siły, by samemu podnieść porcelanową filiżankę. W takiej sytuacji lepszy będzie audiobook i para słuchawek.

8) Nie dawaj książki, którą dostałeś kiedyś na Boże Narodzenie od wujka, nawet jeśli okładka jest w nienagannym stanie, a grzbiet niepowycierany, chyba że z całą pewnością możesz stwierdzić, że jej treść może naprawdę zainteresować przyjaciela.

9) Kupując książkę, dopasuj jej format do konkretnej osoby. Dla niektórych (głównie młodych) czytelników książka drukowana ma się tak do iPada, jak Ford T do Lexusa. Inni uwielbiają trzymać w rękach prawdziwy, papierowy tom. Tradycjonalistom podaruj więc realną książkę, a tym, którzy są obyci z techniką możesz dać opłacony kod dostępu do księgarni internetowej, żeby sami mogli wybrać to, na co mają ochotę.

10) Kiedy odwiedzasz kogoś w szpitalu, wybierz prezent, który będzie mały i lekki, żeby łatwo było zabrać go do domu bez konieczności wynajmowania furgonetki.

Wszystkie rady, dotyczące dawania chorym prezentów można sprowadzić do jednej: podaruj swojemu choremu przyjacielowi coś, co wywoła w nim trudno osiągalne w czasie choroby doznanie: przyjemność. Bez względu na to, czy jest to coś do zjedzenia, czy do poczytania, coś dla ciała, ducha lub zmysłów, coś, co przyniesie ulgę, doda otuchy lub wywoła śmiech, nieskomplikowana przyjemność jest czymś, za czym chorzy najbardziej tęsknią.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI