Emocje w szkole
Krystyna Adamska Mózg i umysł Psychologia w szkole 1/2018
Emocji nie da się wyeliminować, można natomiast skutecznie nimi zarządzać. Nauczy tego szkoła innowacyjna, w której z takim samym szacunkiem traktowane są doznania i przeżycia wszystkich: uczniów, nauczycieli i rodziców.

Poprzez emocje przekazujemy sobie wzajemnie informacje o tym, co dzieje się w naszych umysłach, o swoich intencjach i skłonnościach. Wykorzystujemy je także do regulowania zachowania innych osób. Jeśli ujawnimy pozytywne emocje w reakcji na zachowanie innej osoby, wzmocnimy prawdopodobieństwo, że podobnie zachowa się ona w przyszłości. Natomiast nasze negatywne emocje mogą te szanse zredukować.
Doświadczanie emocji nie odbywa się w próżni. Emocje są ważnym elementem naszego życia społecznego. Jego kształt zależy od kontekstu instytucjonalnego, w jakim się znajdujemy (to rodzaj kontekstu społecznego, wyznaczonego regułami obowiązującymi w danej instytucji). Kontekst instytucjonalny wpływa na nasz stosunek do emocji, na ich przejawianie i kontrolowanie. Przyczynia się w ten sposób do powstania środowiska, w którym rozwija się zdolność do brania odpowiedzialności za siebie i za innych, lub
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówKrystyna Adamska
Dr hab. Krystyna Adamska jest profesorem Uniwersytetu Gdańskiego, pracuje w Instytucie Psychologii. W pracy badawczej koncentruje się na zagadnieniach związanych z komunikacją i mediami.