Egzamin z wrażliwości

inne Praktycznie

Dla jednych był sportowcem i playboyem, dla innych humanistą i buntownikiem. Wszyscy są jednak zgodni, że Henry A. Murray był psychologiem, który pokazał, jak ważna w kontakcie z pacjentem jest wrażliwość.

„Głęboka znajomość biologii, praktyki klinicznej i psychologii akademickiej, którą Henry A. Murray wykorzystywał w swych pracach teoretycznych, zapewniła mu wyjątkowe miejsce wśród teoretyków osobowości. Czynnikiem integrującym te różnorodne talenty jest doskonały styl pisarski Murraya, ukształtowany przez jego głębokie i trwałe zainteresowanie literaturą i humanistyką.” Tak amerykańskiego psychologa Henry’ego A. Murraya przedstawili Calvin S. Hall, Gardner Lindzey i John B. Campbell, autorzy podręcznika Teorie osobowości. Nie trzeba chyba lepszej rekomendacji dla uczonego. Pozostaje więc żałować, że właściwie żadna ważna praca Murraya nie została przetłumaczona na język polski. Jest on u nas znany głównie jako współautor metody badania osobowości – Testu Apercepcji Tematycznej (TAT), który z powodu kontrowersji wokół technik projekcyjnych jest dziś rzadko stosowany.

POLECAMY

Legendarna charyzma

David Ricks, młodszy kolega Murraya, uważał, że Harry – jak go nazywali przyjaciele – był najbardziej kreatywnym spośród psychologów twórczości. Jak pisał Forrest G. Robinson, autor obszernej biografii Henry’ego Murraya, jego charyzma była legendarna. Jednym jawił się jako sportowiec, historyk, playboy, lekarz, psychoanalityk, inni postrzegali go jako uczonego, humanistę, arystokratę i buntownika.

Mając imponująco wszechstronne wykształcenie – od historii po embriologię – Murray postrzegał akademicką psychologię jako metodologicznie ograniczoną i słabo rozwijającą się naukę, wciąż zafiksowaną na poszukiwaniach praw leżących u podstaw prostych zjawisk psychicznych. Rozwijał więc własne poglądy, dzięki którym można uznać go za jednego z najbardziej wartościowych klasyków psychologii motywacji. Za znaczące uważał pojęcie potrzeby. To, o czym człowiek myśli, do czego dąży i co robi, wynika z jego potrzeb. Potrzeby są więc hipotetycznymi siłami, które ukierunkowują percepcję i aktywność osoby w ten sposób, aby osiągnęła określony cel. Na tym założeniu Murray zbudował złożoną teorię osobowości zwaną personologią. Przeważały w niej jednak założenia trudne do weryfikacji empirycznej. Być może dlatego Hall i współautorzy rzucili cierpką uwagę, że „jest w nim zbyt wiele z poety, a za mało z pozytywisty”. Z tą poezją to raczej przesada, choć nie można zapominać, że Murray był autorem docenianej nawet przez współczesnych literaturoznawców psychologicznej analizy Moby Dicka...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI