Dramat udanego dziecka

Praktycznie rodzina

Pochodzą z tzw. idealnych domów. Mają wszystko, ale miłość i uwagę rodziców otrzymują pod warunkiem, że realizują niespełnione marzenia mamy lub taty. To dzieci dorastające w „narcystycznych rodzinach”. Czego brakuje dzieciom, które muszą być genialne?

„Fajnie być mądrym!” to hasło reklamujące program „Child Genius”, emitowany na Channel 4. Co tydzień wielomilionowa publiczność śledzi zmagania dwudziestki uzdolnionych dzieci, które poddawane są testom z wiedzy ogólnej – trudnym nawet dla dorosłych. Telewidzowie oglądają zmagania i łzy stojących w świetle reflektorów uczestników. Jednak największe zainteresowanie widzów wzbudzają... reakcje rodziców na widowni – Matek-Tygrysic i Ojców-Orłów przesadnie angażujących się w rozwój intelektualny pociech.

POLECAMY

Ośmioletniego Tudora wybrano do trzech drużyn juniorów najlepszych klubów piłkarskich – wielu ojców pękałoby z dumy, ale nie ojciec Tudora. Gdy chłopiec rozpłakał się po przegranej w programie, tato skwitował to słowami: „Może jednak nie jesteś tak dobry, jak myśleliśmy?”. Mama dziewięcioletniej Aliyah w wywiadzie nazwała ją „dobrze wychowanym koniem wyścigowym”. „Zresztą, wszyscy troje jesteśmy geniuszami” - powiedziała o sobie, swoim partnerze i córce. Curtis, dziesięciolatek okrzyknięty w brytyjskim „Mam talent!” „nowym Mozartem”, jest też typowany do łyżwiarskiej reprezentacji na igrzyska olimpijskie w 2022 roku. Kamery zarejestrowały, jak przed występem, podczas którego miał zagrać utwór Bacha, wyszeptał: „Mamusiu, boję się...”. Ta skarciła go: „Nie! Nic ci nie jest”.

„Child Genius” został uznany za „najokrutniejsze reality show wszech czasów”. Falę krytyki wywołały dziecięce konkursy piękności, dlaczego zatem godzimy się na konkursy na najbardziej inteligentne dzieci? Czy rodziców ogarnęła już epidemia narcyzmu? – zastanawiają się angielscy psychologowie. Bo dla narcyza miłość jest uzależniona od dokonań. Emocjonalne nadużycia ze strony narcystycznych rodziców nie są tak oczywiste jak przemoc fizyczna. A jednak – jak uważa Alice Miller, psychoanalityczka, autorka bestseleru Dramat udanego dziecka – przynoszą niekiedy nawet większe szkody. Miller opisała sytuację dziecka uzdolnionego – inteligentniejszego, wrażliwszego i bardziej świadomego emocjonalnie od innych dzieci. Próbuje ono dostroić się do oczekiwań rodziców, spełnić je, ignorując przy tym własne uczucia i potrzeby. Stając się „wymarzonym” synem czy córką, traci coś bardzo cennego: prawdziwego siebie. Swoje uczucia chowa w „szklanej piwnicy”, a klucz do niej wyrzuca. Zdaniem psychoanalityczki takie genialne dziecko dorasta z poczuciem wewnętrznej pustki – staje się kimś nieszczęśliwym, bo odciętym od autentycznego „ja”.

W cieniu narcyza

Amerykańscy terapeuci Stephanie Donaldson-Pressman i Robert M. Pressman u części swoich klientów zaobserwowali pewną właściwość – przejawiali oni zachowania charakterystyczne dla dorosłych dzieci alkoholików, choć ich rodzice nie byli uzależnieni. Co ciekawe, nie pamiętali, by w dzieciństwie doświadczyli jakiegoś rodzaju nadużycia. Po dokładnej analizie okazało się, że wszyscy mieli rodziców...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI