Czy stać się wampirem?

Mózg i umysł Praktycznie

Podejmując wiele kluczowych dla naszego życia decyzji, nie mamy pojęcia, jakiej przemiany doświadczymy. Co zatem może pomóc w dokonaniu wyboru?

Wyobraź sobie, że masz niepowtarzalną szansę stać się wampirzycą. Wystarczy jedno szybkie, bezbolesne ugryzienie, a zawsze już będziesz elegancką i baśniową istotą nocną. Twoje życie, odtąd nieśmiertelne, całkowicie się odmieni. Zyskasz nowe, intensywne doznania zmysłowe, nieśmiertelną siłę, szybkość i moc, a także fantastyczny wygląd – bez względu na to, w co się ubierzesz. Trzeba będzie również pić krew (nie ludzką, lecz humanitarnie hodowanych zwierząt), unikać słońca i spać w trumnie.

POLECAMY

Przypuśćmy też, że wszyscy twoi przyjaciele – ludzie o podobnych do twoich zainteresowaniach, poglądach i stylu życia – już wcześniej zdecydowali się na ten krok. W dodatku każdy z nich przekonuje cię, że uwielbia swoje nowe życie. Zachęcają cię, abyś do nich dołączyła, argumentując: „Nigdy nie cofnąłbym swojej decyzji, nawet gdybym mógł. Dopiero teraz moje życie nabrało sensu i mam poczucie celu, którego nie widziałem, gdy byłem człowiekiem. Niesamowite! Niestety, nie potrafię wyjaśnić ci tego, ponieważ jesteś tylko człowiekiem. Dopiero gdy staniesz się wampirzycą, zrozumiesz, jak to jest”.

Jaką podjąć decyzję w takiej sytuacji? Nie wiesz, jak to jest być wampirzycą, dopóki nie staniesz się nią. A decydując się na ten krok, doświadczysz przemiany. To doświadczenie jest czymś całkowicie nowym pod względem poznawczym (musisz je przeżyć, aby wiedzieć, jakie będzie dla ciebie), a zarazem zmieni twoje fundamentalne preferencje osobiste.

Nie możesz więc w sposób racjonalny...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI