Co skrywają metafory
Michał Czernuszczyk Ja i mój rozwój Charaktery 10/2012
Jestem jak mrówka; dzieci chcą mnie rozszarpać… Za takimi słowami kryje się wiele głębszych, poruszających emocjonalnie znaczeń. Co ujawniają metafory, którymi opisujemy siebie, swoje życie i uczucia?

Metafora w psychoterapii to symboliczne odzwierciedlenie przeżyć pacjenta. Jak to z symbolami bywa, ich znaczenie może być niejasne, mało czytelne, ale także szerokie, pozwalające odkryć wiele interpretacji i kolejnych znaczeń.
Co jest metaforą w psychoterapii? Myślę, że warto odnieść się do dwóch poziomów jej stosowania: ogólnego, kiedy metaforą jest wszystko, co opowiada pacjent, i bieżącego, kiedy metafora służy do opisu tego, czego inaczej wyrazić nie można.
Terapeuta może niekiedy zastanawiać się, jakiego rodzaju prawdą jest to, co opisuje pacjent. Kiedy myślimy o metaforze w terapii, możemy przyjąć i taką perspektywę, że nie ma znaczenia, jakie były fakty i że osią naszego zainteresowania jest to, co na ten temat myśli opowiadający. W takim ujęciu opis przeszłości pacjenta nie stanowi odwzorowania rzeczywistości, ale metaforę tego, z czym pacjent się identyfikuje, co uważa za
U
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówMichał Czernuszczyk
jest psychologiem i psychoterapeutą. Prowadzi terapię indywidualną i grupową dorosłych i młodzieży w warszawskiej Pracowni Terapii i Rozwoju oraz w Stowarzyszeniu OPTA.