Dołącz do czytelników
Brak wyników

Style życia

5 maja 2019

NR 5 (Maj 2019)

Bilety wyprzedane

75

Nie wiem, czy spotkam jeszcze kiedyś tę małą w czerwonej spódniczce, lecz jeśli spotkam, na pewno jej nie rozpoznam. Ale podziw zostanie ze mną na zawsze.

Widziałam kiedyś na plaży kilkuletnią dziewczynkę, która walczyła po swojemu z żywiołem. Kiedy ogromna fala podpływała pod jej stopy, mała w czerwonej spódniczce cofała się, a potem odważnie robiła trzy kroki naprzód i próbowała wejść w morze. Obserwowała to jej mama, gotowa w każdej chwili chwycić małą na ręce i zamknąć w opiekuńczych objęciach. Ale nie zrobiła tego. Dzisiaj mój pies przestraszył na spacerze chłopczyka. Wiem, psy powinny chodzić na smyczy, ale Murik jest niezwykle łagodny, kocha dzieci i wolność, więc czasami biega po trawniku bez smyczy. Na szczęście mama chłopczyka wzięła syna zaraz na ręce i powiedziała, żeby się nie przejmować, bo chłopiec najchętniej oglądałby świat wyłącznie wtulony w jej ramiona. I faktycznie przytulony do matki mały zaczął wesoło zagadywać do Murika. 

Pomyślałam, że w każdym z nas jest i potrzeba wolności, i potrzeba przynależności, ale w różnych proporcjach. Według piramidy Maslowa potrzeba miłości i przynależności jest większa niż potrzeba wolności i samorealizacji. Ale – jak to bywa z piramidami – odzwierciedlają rzeczywistość w sposób przekrojowy, typowy dla większości. Wielu z nas nie zmieściłoby się w piramidzie Maslowa, bo potrzeba wolności i samorealizacji u wielu osób jest dużo silniejsza niż potrzeba przynależności i bezpieczeństwa. Sam Maslow zastrzega, że ludzki umysł jest na tyle skomplikowany, iż różne potrzeby z różnych poziomów hierarchii na jego piramidzie mogą nastąpić w tym samym czasie. Oznacza to, że potrzeba przynależności może wejść w konflikt z potrzebą wolności. No i wtedy mamy konflikt tragiczny – znowu uśmiechają się do nas mądrzy autorzy mitów, ci anonimowi narratorzy, pisarze, którzy niczego nie zapisyw...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy