Dział: Psychowieści

Sections
Clear
Brak elementów
Edition
Clear
Brak elementów
Type of content
Clear
Brak elementów
Sorting

Przyszłość – teraźniejSzość – pRzeszłość, czyli wokół transformacji terapii TSR

14. i 15. czerwca br. na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – już po raz osiemnasty odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (PSTTSR). Motto tegorocznej edycji brzmi: „Przyszłość, teraźniejSzość, pRzeszłość – PsychoTerapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach W PROCESIE TRANSFORMACJI”. Patronat merytoryczny nad konferencją objęło European Brief Therapy Association (Europejskie Stowarzyszenie Terapii Krótkoterminowej) oraz Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Patronem medialnym wydarzenia zostały „Charaktery”, „Małe Charaktery” oraz „Psychologia w praktyce”.

Read more

Filmowe myśli. Kino lekcje

Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni ogłasza czwartą edycję „Filmowych myśli. Kino lekcji”. Zainauguruje ją cykl warsztatów filmowo-psychologicznych dla nauczycieli - „Filmowe lekcje wychowawcze”.

Read more

Pochwała porażki – przeczytaj fragment książki!

Porażka najczęściej występuje w towarzystwie sukcesu. Zwróćmy uwagę na to, jak mówimy: „nie osiągnięto sukcesu na skutek porażki” albo: „gdyby nie porażka, sukces byłby większy”. Żyjemy w czasach kultu sukcesu, bardzo często się o nim mówi, do niego dąży, powstaje mnóstwo poradników o tym, jak go osiągnąć. W naszej, zachodnioeuropejskiej kulturze porażka jest brzydszą siostrą procesu, który jest związany z sukcesem. Wskutek naszego nieustannego uwielbienia sukcesu porażka ma zszarganą reputację. Tymczasem, porażka uczy nas jak lepiej sobie radzić z wyzwaniami, które stawia przed nami życie. O tym jak przekuć porażkę w coś dobrego opowiada autor książki „Pochwała porażki” Costica Bradatan. Polska premiera już 16 kwietnia.

Read more

"Tańcząc. Rozmowy o kryzysie i przemianie" - przeczytaj fragment książki!

Kryzys wieku średniego, kryzys egzystencjalny, duszące poczucie, że życie nas przerosło. Kryzysy coraz liczniej dotykają naszego życia – prywatnego, społecznego i globalnego – eksperci zaś mówią, że doszliśmy do momentu nieusuwalnego wielokryzysu. Bartłomiej Dobroczyński i Agnieszka Jucewicz dedykują swoje poszukiwania dróg wyjścia z tej sytuacji „wszystkim, którzy czują, że znaleźli się w miejscu, gdzie boli, czasem bardzo, i nie wiadomo, dokąd iść dalej ani co robić, bo stare sposoby radzenia sobie zawodzą”. Poniżej prezentujemy fragment ich książki.

Read more

My kobiety z ADHD

Kiedy w wieku trzydziestu sześciu lat usłyszałam diagnozę ADHD, to jedną z pierwszych reakcji była u mnie właśnie ogromna złość, bez której pewnie nie zaczęłabym działać na rzecz szerzenia świadomości na ten temat i bez której nie pisałabym dzisiaj tych słów. I choć o ADHD u osób dorosłych od jakiegoś czasu mówi się coraz więcej, to nadal najczęściej kojarzy się ono z niegrzecznym chłopcem, który biega po klasie. Wiele osób nie wie też, że ADHD najprawdopodobniej dotyka w równym stopniu obu płci, tyle że u dziewczynek i kobiet jest ono po prostu nieco mniej widoczne i to dlatego tak wiele z nas diagnozę otrzymuje dopiero w dorosłości.

Read more

Bliskość i lęk - przeczytaj fragment książki!

Relacje, w których jesteśmy i to, jak się w nich czujemy w ogromnym stopniu wpływają na nasze poczucie szczęścia i życiowej satysfakcji. Czym różnią się zdrowe relacje od niezdrowych? Jak wychodzić z tych toksycznych np. z przemocowym partnerem, miejscem pracy czy z jednostronnej przyjaźni, gdy tkwimy w nich w szkodliwym bezruchu, bo wolimy „znane piekło” od „nieznanego raju”? Jak odważać się na prawdziwą bliskość, gdy się jej boimy? Na te i na wiele innych pytań odpowiada w swojej najnowszej książce Marcin Matych. Poniżej prezentujemy jej fragment.

Read more

Jak dieta wpływa na samopoczucie?

Na nasz nastrój wpływają różne czynniki: zmęczenie, stres, pogoda, a nawet codzienna dieta. Po lekturze tego tekstu zyskasz wiedzę, które składniki odżywcze mają największy wpływ na układ nerwowy, w tym mózg. Z artykułu dowiesz się także, jak zacząć dietę, dzięki której zadbasz o swoje zdrowie i samopoczucie.

Read more

Co oznacza mokry kaszel?

Kaszel to naturalny odruch obronny organizmu, który umożliwia usuwanie nadmiaru wydzieliny lub ciała obcego [1]. Kiedy jednak staje się uporczywy, wilgotny i towarzyszą mu inne objawy, może oznaczać problem zdrowotny, który wymaga leczenia. Czego oznaką może być mokry kaszel? Dowiedz się więcej!

Read more