Dział: Polecane artykuły

Sections
Clear
Brak elementów
Edition
Clear
Brak elementów
Type of content
Clear
Brak elementów
Sorting

ADHD u dorosłych: objawy, diagnoza i leczenie

ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) to zaburzenie, które często kojarzone jest głównie z małym, biegającym i przeszkadzającym chłopcem, którego nie sposób opanować. Jednakże, wiele osób z ADHD wkracza w dorosłość z objawami, które mogą znacząco wpływać na ich życie zawodowe, edukacyjne i osobiste. Coraz częściej mówi się o obecności ADHD u dorosłych kobiet i mężczyzn, którzy w wyniku braku akceptacji społecznej i dostępu do wiedzy uważali, że tacy po prostu są i nic nie można z tym zrobić. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są objawy ADHD u dorosłych, jak przebiega proces diagnozy oraz jakie są obecnie dostępne metody leczenia.

Read more

Błędy, jakich należy uniknąć, budując rodzinę patchworkową

Rodzina patchworkowa, inaczej określana zrekonstruowaną, powstaje, gdy choć jedno dziecko w rodzinie nie jest wspólnym dzieckiem obojga partnerów. Tworzenie takiej rodziny to wymagający proces, w którym wchodzimy w nowe role: macochy, ojczyma, pasierbów. Budowanie relacji w rodzinie patchworkowej jest trudniejsze niż w rodzinie o modelu tradycyjnym.

Read more

Jesteśmy cząstką przyrody

Współczesna nauka stopniowo odkrywa to, co było oczywiste dla naszych przodków – jesteśmy jednością z otaczającą nas przyrodą. Kontakt z nią zaspokaja nasze potrzeby i zapewnia dobrostan, jest warunkiem naszego przeżycia. Dlaczego więc nie ufamy naturze, oddzielamy się od niej,  od siebie i innych ludzi? Jak przekroczyć to oddzielenie, które stało się przekleństwem cywilizowanego człowieka?
 

Read more

Jak uzależniają się kobiety z DDA?

Dorastanie i rozwijanie się w rodzinie z problemem alkoholowym ma determinujący wpływ na całe dorosłe życie. W konsekwencji relacje społeczne Dorosłych Dzieci Alkoholików (DDA) są złożone i trudne dla wszystkich stron. Dotyczą funkcjonowania na płaszczyznach społecznych, zawodowych lub rodzinnych.

Read more

Debata - Nastolatek na drodze do dorosłości – jak wspierać zdrowie psychiczne młodzieży?

 

Jak pomóc nastolatkom przejść przez trudny okres w ich życiu? Na co zwrócić uwagę, aby dobrze zadbać o zdrowie psychiczne młodych ludzi? Odpowiedzi na te pytania będą szukali uczestnicy wydarzenia, które w marcu organizuje Redakcja Charakterów wraz z Urzędem Miasta Poznań.  

Read more

Relacyjne PUSH & PULL

Wielu pacjentów w procesie psychoterapii doświadcza wglądu w siebie, uczy się rozpoznawania własnych emocji, wyrażania ich, stawiania granic. Rozumieją, w jaki sposób historia życia ukształtowała ich sposób reagowania. Potrafią dbać o swoje potrzeby. W dłuższej perspektywie jednak doświadczają poczucia samotności. Dlaczego tak się dzieje?

Read more

Slut-Shaming czyli zawstydzanie. Czy własna seksualność to powód do wstydu?

Czy slut-shaming to kara dla kobiet za życie w zgodzie ze swoją seksualnością? Te, które nie spełniają oczekiwań narzuconych przez społeczeństwo i system, są niechlubnymi bohaterkami tego przykrego i niesprawiedliwego traktowania. Jak sobie radzić z narzuconymi wobec kobiet standardami?

Read more

Każda kochająca mama to świetna mama!

Mamy, które zdecydowały się zostać w domu po urodzeniu dziecka przeważnie negatywnie oceniają te, które wróciły do pracy. Te z kolei, które realizują się zawodowo nie rozumieją faworyzowania przez społeczeństwo mam, które zostały z dzieckiem w domu oraz ich ulubionego, bolesnego i nieprawdziwego stwierdzenia: „Ona woli być w pracy niż z dzieckiem, ja bym tak nie mogła”. Miłość do dziecka nie powinna podlegać dyskusji, a wszystkie matki powinny się wspierać, więc skąd ten konflikt?

Read more