Narcyz obok ciebie - Joseph Burgo

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj nasz artykuł: "Jak żyć z narcyzem i mieć spokój?"

"Treścią najwcześniejszych wspomnień Sama są dramatyczne kłótnie rodziców: podniesione głosy, ciskanie talerzami, łzy i wzajemne oskarżenia, kończące się niekiedy przemocą fizyczną. Ojciec oskarża matkę o niewierność, matka zarzuca ojcu uczuciową oziębłość. Niedługo po ukończeniu przez Sama szóstego roku życia rodzice rozwiedli się. W następnych latach rzadko widywał ojca, który ożenił się po raz drugi i założył nową rodzinę. Tymczasem w życiu Sama pojawiali się i znikali liczni kolejni mężczyźni, „narzeczeni” matki. Niektórym trudno było znieść buntownicze, wrogie nastawienie chłopca. Kilku czuło się sprowokowanych do tego stopnia, że go bili. Matka nigdy nie wyszła ponownie za mąż.

W gimnazjum Sam był dość popularnym, bardzo dobrym uczniem, ale zupełnie nie tolerował krytyki. Często lądował na dywaniku u dyrektora z powodu swojego agresywnego zachowania. Nawet w tamtych czasach, zanim kampania przeciwko przemocy w szkole nabrała rozmachu, regularnie otrzymywał nagany za prześladowanie nieśmiałych i słabych. W liceum znalazł ujście dla swojej energii i ambicji w sporcie i w końcu został kapitanem drużyny piłkarskiej, pomimo kłótni z trenerem o brak szacunku i „gwiazdorzenie”. Trener zdawał sobie sprawę, że gwiazda jego drużyny potrzebuje silnej, rodzicielskiej ręki, która pomogłaby mu opanować dręczące go, gniewne impulsy, ale Sam go odtrącał. „Nie jest pan moim ojcem” – zdarzało mu się warknąć. Wreszcie Sam otrzymał stypendium sportowe na uniwersytecie Stanford, a po ukończeniu studiów został zatrudniony w dużej międzynarodowej korporacji.

Robiąc karierę w korporacji, Sam zaciekle rywalizował z innymi, był bezwzględny w dążeniu do sukcesu, zarozumiały i pewny siebie w sposób, który jedni koledzy uważali za czarujący, pozostali za irytujący. Nie miał przyjaciół i patrzył na ludzi podejrzliwie: z jego cynicznej perspektywy wszyscy, z którymi miał do czynienia w życiu, „grali pod siebie”. W razie potrzeby potrafi ł udawać szacunek wobec zwierzchników, ukrywając pogardę i bezgraniczną zazdrość o ich bogactwo i władzę. Pnąc się po szczeblach kariery, wymagał absolutnej i bezkrytycznej lojalności od swoich podwładnych. Uległych hojnie nagradzał, jednak jeśli członek zespołu nie spełniał jego oczekiwań, pozbywał się go bez żalu. Z czasem zgromadził wokół siebie oddaną grupę ciężko pracujących mężczyzn i kobiet, którzy podziwiali go, a zarazem bali się.

Jego życie osobiste cechowały te same wybujałe ambicje, żądanie lojalności i nagłe odrzucanie tych, którzy go rozczarowali. Po wielu przygodach na jedną noc i krótkotrwałych związkach, zakochał się bez pamięci w Mirandzie, modelce, którą wielbił z idealistyczną namiętnością. Gdy się pobrali, wymógł na niej rezygnację z kariery. Zadbał natomiast o oprawę, budując dla nich dom, ostentatycyjnie większy od domów kolegów na równorzędnych stanowiskach kierowniczych w korporacji. Zaczęli kolekcjonować dzieła sztuki i tworzyć piwnicę win. Wydawali wystawne przyjęcia i eleganckie kolacje, którym Sam przewodniczył z wdziękiem dyktatora.

W miarę jak Mirandzie przybywało lat, namiętność Sama stopniowo słabła. Kiedy zaszła w ciążę i „straciła figurę”, komentował to złośliwie, po czym wdał się w romans z jedną ze swoich podwładnych. Sam i Miranda mieli dwóch synów. Kochał ich, ale widział w nich bardziej odbicie siebie samego niż odrębne osoby. Jako rodzic był wymagającym perfekcjonistą, ale rzadko okazywał zainteresowanie tym, co robią dzieci. Zapominał o szkolnych przedstawieniach i imprezach sportowych, na które obiecał przyjść. Zadbał o to, by chłopcy chodzili do najdroższych szkół prywatnych, nigdy jednak nie pojawił się na żadnym spotkaniu z nauczycielem.

Choć nieskory do zastanawiania się nad sobą, Sam od czasu do czasu miewał gorsze chwile, kiedy czuł, że jest samotny, że nikomu na nim nie zależy, że jest otoczony przez wiecznie głodne pisklęta, które musi nakarmić, dosłownie i w przenośni, albo oblężony przez rzutkich rywali, którzy czyhają na jego stanowisko. Czasami miał wrażenie, że świat jest miejscem wrogim, najeżonym niebezpieczeństwami. W takich chwilach ogarniało go gniewne poczucie żalu nad sobą. Gdyby nie jego władza i pieniądze, czy kogokolwiek obchodziłoby choć trochę, co się z nim dzieje? Nawet własna matka, która do tej pory zdążyła pogrążyć się w alkoholizmie, zwracała się do niego wyłącznie o kolejną „pożyczkę”.

U szczytu kariery Sam latał po świecie korporacyjnym odrzutowcem, zazwyczaj w towarzystwie jednej ze swoich kochanek. Kiedy tylko Miranda lub dzieci narzekali na jego nieobecność, nazywał ich niewdzięcznikami, niedoceniającymi życia na wysokiej stopie, jakie im zapewniał. W końcu Miranda wystąpiła o rozwód. Rozwścieczony Sam wynajął prawnika znanego z taktyki spalonej ziemi, który dopóty bezlitośnie dręczył Mirandę, dopóki nie poddała się i nie wyszła z małżeństwa niemal z pustymi rękami. Sam rozpuszczał jadowite plotki wśród wspólnych znajomych, opowiadał niestworzone historie o jej niewierności i narkomanii. Posługując się bogactwem jako bronią, usiłował odciągnąć od niej dzieci, grożąc im odcięciem finansowania, jeśli nie opowiedzą się po jego stronie. "

Informacje szczegółowe:

Format: 165x235
Wydanie: I
Liczba stron: 256
ISBN: 978-83-241-5591-0
Cena (opcjonalnie): 34.80
Link do strony księgarni, gdzie można kupić książkę:
http://www.empik.com/narcyz-ktorego-znasz-burgo-joseph,p1113073288,ksiazka-p

Nota od Wydawcy:

Są nieszczęśliwi i unieszczęśliwiają innych. Zajrzyj w duszę narcyza. Poradnik znanego psychologa pomoże rozpoznać narcyza, zrozumieć go, by móc z nim żyć i pracować. A nawet mu pomóc.

Bez tej książki trudno zrozumieć ludzi, których spotykasz!

Narcyza znają wszyscy. Absorbuje swoimi sukcesami, zaletami i swoją niezwykłością. Błyszczy, zakochany w sobie. Ale to pozory…

Bo narcyz nie kocha siebie, tylko swój obraz w oczach ludzi. W rzeczywistości samotny, niepewny, pełen napięcia i lęku, Ciągle się kontroluje, bo wciąż gra swoją rolę. Biedny narcyz…

W ekstremalnych przypadkach potrafi być groźny. W imię swojego wymyślonego wizerunku potrafi ranić i zadawać ból. Straszny narcyz…

Dr Joseph Burgo poznał świat narcyzmu jak mało kto. Teraz leczy innych. Wie, jak rozpoznać narcyza nawet w zachowaniach, które mogą się wydawać normalne… Jak zrozumieć jego psychikę i jego okrutny świat, w którym są tylko zwycięzcy i tylko przegrani… Radzi, jak z nim żyć, chroniąc i jego, i siebie, nie raniąc go, widząc w nim zarówno okrutny egoizm, jak i zagubione dziecko… I jak narcyz może przestać być narcyzem… Albo przynajmniej wiedzieć, że nim jest…

DR JOSEPH BURGO opierając się na ponad trzydziestoletnim doświadczeniu w badaniach zaburzeń osobowości i terapii ekstremalnych narcyzów, napisał przystępny i pasjonujący poradnik, który pomaga rozpoznać osobowość narcystyczną, zrozumieć i radzić sobie z nią.

Książka Narcyz obok ciebie, oparta na szczegółowych profilach osób, z którymi autor miał do czynienia w swojej praktyce terapeutycznej i biografiach sławnych ludzi, daje rady, które pomogą złagodzić wrogość i wyjść obronną ręką z konfrontacji z ekstremalnym narcyzem.

Wybierz format