Fałszywe przekonania, które niszczą związek

Rodzina i związki

Wiele problemów w związku bierze się z nietrafnej oceny sytuacji, w jakiej znajduje się para. Sprawdź, czy nie dotyczy to Waszej relacji!

Zniekształcenia poznawcze to termin, który na stałe zagościł w literaturze psychologicznej. Jego popularyzatorem był Aaron Beck, twórca psychoterapii poznawczo behawioralnej. Na czym polegają zniekształcenia poznawcze? Są to fałszywe przekonania i wzorce myślenia, które są wyolbrzymione lub irracjonalne. Najczęściej używa się tego terminu odnośnie do pewnych przekonań, które przyczyniają się do utrzymywania się stanów lękowych i depresyjnych. Przykładem może być nadmierne uogólnianie, które polega na tym, że na podstawie małej ilości danych, na przykład pojedynczego wydarzenia, wysnuwamy bardzo ogólny wniosek, często dotyczący całości naszego życia. Ktoś, kto został odrzucony przez ukochaną osobę, dochodzi do wniosku, że na pewno nie nadaje się do życia w związku. Praca z terapeutą polega na zauważeniu naszych zniekształceń i na świadomym uczeniu się bardziej realnego spojrzenia.

POLECAMY

Lianna Avilla, terapeutka małżeńska z San Mateo w Kalifornii, postanowiła stworzyć listę zniekształceń poznawczych, które najczęściej pojawiają się u przychodzących do niej par. Gdy któryś z partnerów konsekwentnie w tych kategoriach patrzy na związek, prowadzi to do wielu konfliktów, a ostatecznie do kryzysu w relacji. Avilla pisze: „Te sposoby myślenia są nietrafne, a jednocześnie sprawiają, że myślimy o naszym związku w sposób bardzo negatywny. To jest duży problem, ponieważ od naszych myśli bezpoślednio zależą nasze uczucia”. Psycholożka wylicza 9 takich zniekształceń:

  • Zakładanie najgorszego

Polega na założeniu, że na pewno wydarzyło się coś, czego prawdopodobie...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI