Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rodzina i związki

24 sierpnia 2016

Fałszywe przekonania, które niszczą związek

30

Wiele problemów w związku bierze się z nietrafnej oceny sytuacji, w jakiej znajduje się para. Sprawdź, czy nie dotyczy to Waszej relacji!

Zniekształcenia poznawcze to termin, który na stałe zagościł w literaturze psychologicznej. Jego popularyzatorem był Aaron Beck, twórca psychoterapii poznawczo behawioralnej. Na czym polegają zniekształcenia poznawcze? Są to fałszywe przekonania i wzorce myślenia, które są wyolbrzymione lub irracjonalne. Najczęściej używa się tego terminu odnośnie do pewnych przekonań, które przyczyniają się do utrzymywania się stanów lękowych i depresyjnych. Przykładem może być nadmierne uogólnianie, które polega na tym, że na podstawie małej ilości danych, na przykład pojedynczego wydarzenia, wysnuwamy bardzo ogólny wniosek, często dotyczący całości naszego życia. Ktoś, kto został odrzucony przez ukochaną osobę, dochodzi do wniosku, że na pewno nie nadaje się do życia w związku. Praca z terapeutą polega na zauważeniu naszych zniekształceń i na świadomym uczeniu się bardziej realnego spojrzenia.

Lianna Avilla, terapeutka małżeńska z San Mateo w Kalifornii, postanowiła stworzyć listę zniekształceń poznawczych, które najczęściej pojawiają się u przychodzących do niej par. Gdy któryś z partnerów konsekwentnie w tych kategoriach patrzy na związek, prowadzi to do wielu konfliktów, a ostatecznie do kryzysu w relacji. Avilla pisze: „Te sposoby myślenia są nietrafne, a jednocześnie sprawiają, że myślimy o naszym związku w sposób bardzo negatywny. To jest duży problem, ponieważ od naszych myśli bezpoślednio zależą nasze uczucia”. Psycholożka wylicza 9 takich zniekształceń:

  • Zakładanie najgorszego

Polega na założeniu, że na pewno wydarzyło się coś, czego prawdopodobieństwo zajścia jest tak naprawdę niskie. Gdy partner musi zostać dłużej w pracy, od razu podejrzewasz, że ma romans z koleżanką z biura, mimo że nie masz bardziej jednoznacznych przesłanek? Może to świadczyć o tym, że Twoje myślenie ulega temu zniekształceniu. Podobnie jest w mniejszych rzeczach, na przykład gdy to, że ułożył rzeczy w szafie w inny niż Ty sposób, od razu interpretujesz jako złośliwość wobec Ciebie. Przyjęcie stanowiska, że druga osoba ma złe intencje i brak zaangażowania w weryfikacje tego poglądu to prosta droga do kryzysu relacji.

  • Uznanie, że Twój partner odpowiada za Twoje uczucia

To prawda, że kontakt z najbliższą osobą przynosi ukojenie trudnych uczuć, takich jak lęk czy poczucie braku sensu. Nie można jednak założyć, że obowiązkiem Twojego partnera jest doprowadzenie Cię do dobrego samopoczucia. Kiedy pojawia się takie przekonanie, zazwyczaj nieświadomie obciążamy jego/ją za pojawiające się u nas pogorszenia nastroju. Tymczasem sami powinniśmy szukać rzeczy, które pozwalają nam radzić sobie z trudnymi uczuciam...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy