Dołącz do czytelników
Brak wyników

Style życia

2 grudnia 2019

NR 12 (Grudzień 2019)

Złamane serca

123

W święta wejrzyjmy w głąb siebie i niech światło pokona mrok!

Pewnie nie wszyscy wiedzą, że z początku Boże Narodzenie obchodzono 6 stycznia. Data 25 grudnia obowiązuje od IV wieku, a wprowadzona została decyzją Konstantyna Wielkiego. Wtedy bowiem światło pokonuje mrok, dzień jest dłuższy od nocy. Uznano więc, że to właściwa okazja do świętowania narodzin Jezusa. 

POLECAMY

Bóg się rodzi, światło pokonuje mrok. Światło pokonuje mrok... – jakie pojemne znaczeniowo wydarzenie, adekwatne do tego czczonego! A więc w Wigilię dzieci będą wypatrywać pierwszej gwiazdki, by można już było zasiąść do stołu. Do stołu zasiądą w wielu domach także i wadzące się na co dzień rodziny, tego dnia jednak zjednoczone uroczystą kolacją. Wielu świat wyda się całkiem znośny, a sami też wydadzą się sobie lepsi. 

Nie będzie to dotyczyć mojej znajomej. Jej syn nie dogadywał się z ojcem tak bardzo, że postanowił wyjechać za granicę. Mąż Krystyny zmarł, ale syn nie wrócił, bo w Stanach, gdzie osiadł po wielu przejściach, założył rodzinę. Matki nie odwiedza, bo podróż daleka, urlop potrzebny na Baleary z rodziną, a poza tym, jak mówi, sama taki los ukuła, bo wybrała na męża nieznośnego faceta, który mu życie utrudniał. To wykrzyczał przez telefon, gdy poprosiła, by przyjechał. Ona na to płaczliwie, że może to jej ostatnie święta... Ale się wtedy zdenerwował! Co chciał przykryć tym krzykiem? Zapewne własne przewinienia wobec matki, o której los w ogóle się nie troszczy, i świadomość, że istotnie tych świąt przed nią nie za wiele. Ilu takich synów i ile matek?

Po tym telefonie Krystyna wylądowała w szpitalu. Zdiagnozowano nie „zwyczajny” zawał, a takotsubo, kardiomiopatię wywołaną stresem. Dziwna japońska nazwa choroby wzięła się stąd, że po raz pierwszy opisali ją pod koniec XIX wieku japońscy lekarze. Rozdęcie lewej komory serca przypomina pułapkę na ośmiornice, co po japońsku znaczy właśnie takotsubo. Inaczej tę chorobę nazywa się też zespołem złamanego serca, jako że objawy tego typu występują pod wpływem wielkich emocji towarzyszą...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy