Dołącz do czytelników
Brak wyników

Style życia

5 lutego 2019

NR 2 (Luty 2019)

Trzech braci

277

Bajka daje nadzieję odrzucanym, chociaż codzienność przekonuje, że to nie słabszy wygrywa, a rywalizacja ujawnia złość i nienawiść częściej niż braterską miłość. 

W bajce braci Grimmów o trzech braciach ojciec zastanawiał się, którego z synów uczynić spadkobiercą. Rozstrzygnąć miał popis ich umiejętności, ale bracia okazali się takimi mistrzami w swym fachu, że ojciec nie był w stanie dokonać wyboru. Co ciekawe, rywalizacja o perspektywę odziedziczenia ojcowizny wcale braci nie poróżniła. Przeciwnie, kochali się tak bardzo, że zamieszkali wspólnie i pomarli niemal równocześnie, nie mogąc znieść utraty brata. Obraz idealnych więzi rodzinnych? Nadzwyczajna miłość braterska? A może brak takiej dojrzałości, która pozwala na samodzielne zaspokajanie potrzeb poza rodzinnym gniazdem? Brak sił pozwalających uporać się z utratą? 

Trzem braciom, o których pisał Mic­kiewicz, ojciec Litwin dał inne zadanie. Wyprawiając synów na wojnę, postawił przed nimi wybór możliwych łupów: bursztyn, złoto i piękna kobieta. Każdy z Budrysów wrócił do domu z piękną Laszką. Tu o rywalizacji nie ma mowy. Wszyscy młodzieńcy wybrali zaspokajanie potrzeb popędowych poza domem rodzinnym. Ba, nawet poza najbliższym otoczeniem. 

Porwali żony w jasyr. Czy Mickiewicz świadomie utrwalał domniemaną, chociaż nieudowodnioną przyczynę męskiej dominacji? Lęk mężczyzn przed kobiecością (żeby nie użyć obcego słowa mizoginia)? I Grimmowie, i Mickiewicz pisali te bajki w pierwszej połowie dziewiętnastego wieku. Półtora stulecia przed ruchem emancypacyjnym kobiet! I jeszcze więcej: przed dyskursem genderowym.

POLECAMY

Jest jeszcze inna wersja baśni o trzech braciach. Może najbardziej znana w wersji ruskiej, chociaż mamy i polską, raczej nieprzyzwoitą, przypisywaną Fredrze. Dwaj bracia to mądrzy, sprawni i zaradni mężczyźni, trzeci jest odmieńcem – słaby, durny, postępuje całkiem inaczej niż jego wzorowi bracia. Każdy z nich podejmuje się trudnego zadania. Ci wspaniali nie osiągają celu, natomiast udaje się to odmieńcowi. Głównie dzięki cnotom, których nie mieści w sobie kulturowy model mężczyzny, takim jak: uważność, empatyczność, delikatność i skromność. Bajka daje nadzieję odrzucanym. Chociaż codzienność przekonuje, że to nie słabszy wygrywa, a rywalizacja ujawnia złość i nienawiść częściej niż braterską miłość. 

Ozór wołowy w sosie szarym polskim

1 ozór wołowy, 2 marchewki, 1 pietruszka, 1 cebula, liść laurowy, ziele angielskie, pieprz ziarnisty, sól sos szary polski: 5 dag masła, 3 dag mąki, ½ litra wywaru z ozora, ½ szklanki wina, ½ cytryny (sok wycisnąć), skórka, 5 dag migdałów, 5 dag rodzynek, 5 kostek cukru upalonego na karmel

Ozór dokładnie umyć. Zalać wodą, dodać obrane jarzyny i przyprawy. Gotować do miękkości, co zajmuje kilka godzin! Ostudzić w rosole, w którym się gotował. Zebrać zakrzepły łój (nie będzie przydatny). Ozór obrać z twardej błony i pokroić nożem w półcentymetrowe plastry.

Z masła i mąki zrobić rumianą zasmażkę. Cukier upalić na karmel, lekko brunatny, rozpuścić rosołem. Rozrobić tym zasmażkę, zagotować, dodać wino i sok z cytryny, rodzynki i migdały. Trzymać na małym ogniu, aż – lekko się gotując – osiągnie gładkość. Zalać sosem plastry ozora i zagrzać.

Podawać z szerokim makaronem typu wstążki lub z ryżem na sypko. 

 

Wersja spisana przez Gr...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy