Superfoods

Style życia

W słowie „żywność” ukryte jest życie. W nasze ciało wbudowujemy atomy przez pokarm. Możemy utrzymywać się w stanie życia, żywiąc się. Jesteśmy heterotrofami, więc zawsze nasza „żywność” jest zwłokami innych roślin, zwierząt albo ich pochodnych, bo my nie potrafimy wytworzyć cukru ze światła, wody i powietrza. Nie fotosyntetyzujemy. Dlatego zjadamy ciała innych. Śmierć innych podtrzymuje nas przy życiu. Świadomość tego nie budzi jednak w nas wdzięczności, nie rodzi w nas uniżenia przed ofiarą. Dziś jedzenie to produkt, który ma nam służyć. 
Jak nigdy w historii ludzkości, dziś jesteśmy świadomi i wrażliwi na mikro- i makroelementy, kilokalorie, węglowodany i rodzaje tłuszczów w pożywieniu. I jak nikt nigdy w historii świata przyrody – człowiek przeprowadza operacje skracania żołądka. Jesteśmy na różnych dietach niskowęglowodanownych, ketogenicznych, kefirowych, warzywnych, Montignaca, południowych plaż, na diecie strefowej, strażników wagi, DASH, Atkinsa, Paleo, Dukana, wolumetrycznej, fleksitariańskiej, kopenhaskiej, surowej, makrobiotycznej lub po prostu: pudełkowej. Mamy aplikacje w telefonach, do których spowiadać się musimy z każdego jajka, łyżki oleju czy herbatnika. 
Bo przecież jedzenie niesie jeszcze jeden ważny cel – ma nas nie tuczyć. Nie tuczyć! Co jednak nierzadko wyraża się też antytezą tej schludnej idei, bo i tak nasze ciała się pasą, spulchniają w sarmackich, dzikich zachciankach tak zwanego biesiadowania aż pod gardło. 
Więc kiedy już pochłoniemy ten milion kalorii, to trzeba je spalić. Pomagają nam w tym witaminy, odżywki białkowe, karma w plastikowych pudełkach (tzw. catering dietetyczny), gotowa, dostarczona pod sam dom lub biuro, która nas odchudza przez cały dzień. Odchudza nas przez jej jedzenie. Reklamują to zwykle ludzie o płaskich brzuchach i pokazują, że ktoś kiedyś był gruby, a teraz jest chudy. Musisz tylko uwierzyć w siebie. Uwierz w siebie. I wykup abonament. 
A do tego wciąż pojawiają się niesamowite odkrycia, sensacyjne doniesienia o dziwnych roślinach z odległych krajów, o ziołach, ziarnach, owocach, korzeniach, korze – ogólnie zwanych „superfoods”. Jakby to one nas uleczyły, zasz...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Zobacz więcej

POLECAMY

Przypisy