Dołącz do czytelników
Brak wyników

Style życia

5 marca 2019

NR 3 (Marzec 2019)

Rozmowa z N

76

Z N tak naprawdę nie ma rozmowy. Póki rozmowa jeszcze jakoś się klei, to nienawiść jeszcze nie wzeszła.

Niedawno los zadał mieszkańcom Polski jeden temat. Ten temat ma być omawiany wszędzie – od przedszkola po akademie i katedry, te wyposażone w ambony albo w elektroniczne tablice. W nadziei, że – w miarę jak będzie poddawany obróbce – ten groźny, męczący temat zostanie skutecznie przegadany, zagłuszony, wymazany z agendy.

Dziś wszystko go przywołuje i – jak sądzę – to zjawisko potrwa. Nieprędko skończą się uroczystości żałobne, długo trwać będą rozmowy, próby zrozumienia sytuacji, w której tkwi tajemnica.

Myślę, że bardzo warto podjąć rozmowę – nie o nienawiści jednak, lecz z nią, w konfrontacji... może nocą przyjrzeć się jej, usłyszeć. 

Ale tu tkwi fundamentalny błąd. Bo z N nie ma rozmowy. Póki rozmowa jeszcze jakoś się klei, to nienawiść jeszcze tak naprawdę nie wzeszła. Może tkwi gdzieś w odwodzie jako trujące, gorzkie ziarno okryte pleśnią.

Źle, jeśli wpływa na postępowanie; jeśli zmienia fizjologię tego, kto się jej poddał i ufa jej dyktatowi, coraz bardziej donośnemu i wszechobecnemu.

Wszystko zaczyna się od podejrzeń. Gdy N szepce albo wykrzykuje swoje wobec wiernego forum, z czase...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy