Dołącz do czytelników
Brak wyników

Style życia

1 stycznia 2020

NR 1 (Styczeń 2020)

Ratunku, książki!

0 535

Rozmiar nie przekłada się na jakość. No niby wszyscy wiemy, ale czy przypominamy sobie o tym za każdym razem, gdy sięgamy na półkę po lekturę?

Większość ludzi porządkuje. Porządkowaniu podlega praktycznie wszystko. Rzeczy, stawiane sobie i innym cele, bliscy i dalsi ludzie oraz oczywiście ów bajzel, czyli psychika, zasadniczo zawsze nie taka, jak byśmy chcieli. Porządkujemy z mniejszą bądź większą pilnością, nigdy jednak wystarczająco efektywnie, by cośkolwiek mieć z głowy na bardzo długo. Porządek okazuje się złudny, rozregulowuje się, rozłazi, a na to nakładają się napady zniechęcenia z epizodami depresyjnymi. Poczucie bezsilności zostaje z nami na bardzo za długo, niby nieznośny refren piosenki, nie do wyrzucenia z głowy.

Wolno chyba założyć, że szczęśliwcy, którzy uporządkowali się z grubsza wewnętrznie, przenoszą ów ład na zewnętrzny świat. Wolno też założyć, że działa to w drugą stronę: uporządkowany świat wpływa na ludzką istotę wewnętrznie porządkująco. A więc istoty ludzkie czerpią profity, świat natomiast i tak ma to w swej abstrakcyjnej dupie. Zatem – nikt nie przegrał! Etyczny sukces!

POLECAMY

Po niedawnej przeprowadzce i związanym z nią wiecznotrwałym remoncie przyszedł czas na uporządkowanie książek. Lepiej wyglądały spakowane w kartonach. Leżały grzecznie, a wymówka – niegotowe półki – pozwalała odwlec zapasy. Wszak ściany obrosły półkami, najpilniejsze prace poczyniono i wymówek godnych trzycyfrowego IQ zabrakło. Dodam, że trzycyfrowe IQ to nic niezwykłego – to koło setki pozwala przeczytać, dokąd jedzie autobus – żadne w sumie halo. 

Najpierw eliminacje. Na pewno książek nie da się ułożyć alfabetycznie z jakim takim sensem i gwarancją komfortu dla użytkownika. Byłoby to niczym darcie porządnej zasłony na paski do szmatnika. Alfabetycznie to Moby Dick Melville’a wylądowałby niedaleko 11 metrów. Psychologii rzutów karnych Daniela Memmerta i Benjamina Noëla. Co prawda obie pozycje nie porywają fabułą, tym niemniej rzuty karne zasadniczo zdarzają się na lądzie, zaś wi...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy