Radość z obserwacji ptaków

Warto wiedzieć

Nowe badania opublikowane w International Journal of Environmental Research and Public Health pokazują, że ludzie podczas pandemii chętnie wybierali się na wyprawy w celu obserwacji ptaków. 
Naukowcy odkryli, że chociaż niektórzy z nas unikali tłumów, nadal mogli cieszyć się obserwacją ptaków – solo lub z partnerem. Podczas pandemii obserwatorzy ptaków wybierali lokalne miejsca i obserwowali ptaki bliżej swoich domów. Obserwacja ptaków w mieście również stała się bardziej popularna, ponieważ ludzie mogli obserwować ptaki z okien, balkonów czy własnych ogródków. 
Oto kilka sposobów, dzięki którym możesz cieszyć się obserwowaniem ptaków jako regenerującym i uważnym doświadczeniem.

POLECAMY

 1. Obserwacja ptaków może być praktyką uważnej obserwacji
  Obserwacja ptaków składa się z wielu elementów – możesz obserwować je z domu, mieszkania, podczas spaceru lub słuchając ich śpiewu i próbując je znaleźć. Poszukiwanie ptaków wymaga ciszy i wysokiego dostrojenia do dźwięków i obszarów wizualnych wokół Ciebie, co może być formą skupionej świadomości – uważności. Doświadczenia obserwacji skupiają Twoją uwagę i zmysły, koncentrujesz się na słuchaniu ptaka z poczuciem ciekawości i radości z oglądania go w naturalnym środowisku.
 2. Obserwacja ptaków pielęgnuje poczucie pokojowego poszanowania środowiska i przyrody
  Obserwacja ptaków podkreśla związek między człowiekiem a naturą i oferuje głębokie poczucie docenienia otaczającego świata i przyrody. Kiedy podchodzisz do obserwacji ptaków z poczuciem wdzięczności i ciekawości, ćwiczysz swój umysł w pozytywny sposób. Doświadczenie to może również wzmocnić poczucie odpowiedzialności za ochronę i poszanowanie otaczającej Cię przyrody. 
 3. Nie skupiaj się na dążeniu do uzyskania konkretnych wyników obserwacji 
  Chociaż prowadzenie dziennika obserwacji ptaków może być ciekawe, możesz również podejść do obserwacji ptaków z otwartym umysłem, bez nastawienia się na konkretny wynik czy cel. Możliwość cieszenia się ptakami bez wewnętrznego krytycznego głosu kultywuje nieosądzającą świadomość umysłu.
 4. Zaakceptuj ulotną naturę obserwacji ptaków
  Moment zaobserwowania ptaka może być ekscytujący, ale także ulotny, ponieważ ptaki poruszają się szybko i...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI