Dołącz do czytelników
Brak wyników

Warto wiedzieć

15 lipca 2021

NR 8 (Sierpień 2021)

Radość z obserwacji ptaków

0 329

Nowe badania opublikowane w International Journal of Environmental Research and Public Health pokazują, że ludzie podczas pandemii chętnie wybierali się na wyprawy w celu obserwacji ptaków. 
Naukowcy odkryli, że chociaż niektórzy z nas unikali tłumów, nadal mogli cieszyć się obserwacją ptaków – solo lub z partnerem. Podczas pandemii obserwatorzy ptaków wybierali lokalne miejsca i obserwowali ptaki bliżej swoich domów. Obserwacja ptaków w mieście również stała się bardziej popularna, ponieważ ludzie mogli obserwować ptaki z okien, balkonów czy własnych ogródków. 
Oto kilka sposobów, dzięki którym możesz cieszyć się obserwowaniem ptaków jako regenerującym i uważnym doświadczeniem.

 1. Obserwacja ptaków może być praktyką uważnej obserwacji
  Obserwacja ptaków składa się z wielu elementów – możesz obserwować je z domu, mieszkania, podczas spaceru lub słuchając ich śpiewu i próbując je znaleźć. Poszukiwanie ptaków wymaga ciszy i wysokiego dostrojenia do dźwięków i obszarów wizualnych wokół Ciebie, co może być formą skupionej świadomości – uważności. Doświadczenia obserwacji skupiają Twoją uwagę i zmysły, koncentrujesz się na słuchaniu ptaka z poczuciem ciekawości i radości z oglądania go w naturalnym środowisku.
 2. Obserwacja ptaków pielęgnuje poczucie pokojowego poszanowania środowiska i przyrody
  Obserwacja ptaków podkreśla związek między człowiekiem a naturą i oferuje głębokie poczucie docenienia otaczającego świata i przyrody. Kiedy podchodzisz do obserwacji ptaków z poczuciem wdzięczności i ciekawości, ćwiczysz swój umysł w pozytywny sposób. Doświadczenie to może również wzmocnić poczucie odpowiedzialności za ochronę i poszanowanie otaczającej Cię przyrody. 
 3. Nie skupiaj się na dążeniu do uzyskania konkretnych wyników obserwacji 
  Chociaż prowadzenie dziennika obserwacji ptaków może być ciekawe, możesz również podejść do obserwacji ptaków z otwartym umysłem, bez nastawienia się na konkretny wynik czy cel. Możliwość cieszenia się ptakami bez wewnętrznego krytycznego głosu kultywuje nieosądzającą świadomość umysłu.
 4. Zaakceptuj ulotną naturę obserwacji ptaków
  Moment zaobserwowania ptaka może być ekscytujący, ale także ulotny, ponieważ ptaki poruszają się szybko i nie pozostają długo w jednym miejscu. To doświadczenie kultywuje świadomość nietrwałości jako część naszego ludzkiego doświadczenia.
 5. Umysł początkującego i otwarty umysł mogą zapewnić poczucie radości i ciekawości
  Szukanie i obserwacja ptaków rozbudza ciekawość i radość. Niektóre ptaki mogą być rzadko spotykane w Twojej okolicy, a nawet mogą się wydawać niewidoczne podczas obserwacji, dlatego jeśli już znajdziesz wybranego ptaka, wzrośnie Twoja radość i zadowolenie. 

Źródło: Randler. CH, Tryjanowski. P, Jokimaki. J, (2020). SARS-CoV2 (COVID-19) Pandemic Lockdown Influences Nature-Based Recreational Activity: The Case of Birders. Int J Environ Res Public Health.

POLECAMY

Aktywne marzycielstwo

Marzenia na jawie są zjawiskiem, o którym większość ludzi może powiedzieć, że marnujemy czas lub że „mamy głowę w chmurach”. Jednak aktywne marzycielstwo może pomóc nam stać się bardziej empatycznymi, intuicyjnymi, kreatywnymi i życzliwymi. Nasze relacje z innymi rozwijają się lub zawodzą w zależności od jakości rozmów i głębokości więzi, jaką mamy z drugą osobą. 
Aktywni marzyciele są dobrzy w rozmowach. Są bardziej otwarci i wrażliwi oraz lepiej potrafią dostrzec całokształt danej sytuacji. Sprawia to, że w mniejszym stopniu będą kogoś obwiniać czy osądzać. 
Marzenia na jawie to wytwór wspierany przez naszą zdolność wyobrażania prawej półkuli mózgu, podczas gdy logiczne myślenie i bycie uporządkowanym jest wspierane przez nasze zdolności racjonalne, kojarzone z funkcjami lewej półkuli. 
Do prawidłowego funkcjonowania w relacjach oraz w życiu osobistym i zawodowym potrzebujmy współpracy obu półkul.
 Marzenia jako sposób na poprawę rozumienia ludzi lub rozwiązywania problemów różnią się od marzeń, które wykonujemy, kiedy po prostu odpływamy w stan przyjemności, myśląc na przykład o wygranej na loterii lub przeprowadzce do jakiegoś egzotycznego miejsca. Kiedy marzycielstwo staje się praktyką – taką jak joga lub uważne oddychanie – i jest czymś, co robimy regularnie i celowo, może przynieść zaskakujące korzyści. Możemy doświadczać uczuć, inspiracji, pomysłów i spostrzeżeń, które nie przyszłyby nam do głowy, gdybyśmy pozostali w naszych zwykłych, racjonalnych, rozwiązujących problemy zaję...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy