Dołącz do czytelników
Brak wyników

Style życia

12 stycznia 2022

NR 2 (Luty 2022)

Pusty talerzyk

0 468

Kiedy to piszę, wiem, że święta się skończyły. Odpoczywam lub pracuję i pewnie już nie pamiętam, że jeszcze niedawno wszystko to się wydarzyło, jak zawsze, na końcówce roku. Święta.
W święta bardzo mi żal umierających drzew i że to dzieje się w obwieszeniu ozdobami, w kolorowych lampkach, w ciepłych, suchych domach. Najgorzej dla nich. I potem te hałdy ich suchych kikutów wystawianych do śmieci. Nie cieszą mnie wcale też drzewa kupowane w donicach, bo bardzo często są one wykopywane z plantacji, bez ogromnej części korzeni, wciskane w pojemnik. Cała ich masa jest poranionych, ciężko takie drzewo się potem w ziemi przyjmuje, kiedy jego połowa musi się goić. Tyle zwykle jest biegania ze świętami, że mało kto ma czas, by patrzeć na to, na co w zasadzie nigdy nie patrzy – na korzenie. O plastikowych choinkach zza drugiego końca świata nie mam nawet ochoty pisać. 
A może inaczej za rok? Proszę, kupujcie drzewka w doniczkach, w których żyły od kilku lat, zauważycie, że korzenie zaplotły się tam we wzory, jakie znacie od roślin domowych. Nie trzymajcie ich w mieszkaniach dłużej niż 10 dni, bo ciepło potrafi obudzić ich pąki. Wystawienie ich na mróz to wielkie niszczenie drzew iglastych. Delikatnie zraszajcie igły… delikatnie podlewajcie. Pewnie mogłabym jeszcze i jeszcze mówić o drzewach, ale może teraz o rybie?
Ona też musiała umrzeć, jak wszystko, co jemy, musiało umrzeć, co jednoznacznie podkreśla biologia. Powtarzam – jesteśmy heterotrofami. Tak, nie potrafimy tworzyć cukru w komórkach. Musimy więc jeść innych. Ja wiem, że jemy przecież cały rok, lecz w czasie świąt jemy szczególnie, w wielu domach nabiera to charakteru tzw. biesiady. W czasie, gdy ludzie cierpią z przejedzenia, wyrzucają góry jedzenia – świętowanie, przez biesiadowanie – nie jest dla mnie świętowaniem. 
Więc gdyby nie ludzie w tej Wigilii, nie czucie bezwarunkowej miłości, nie najbliżsi, którzy nauczyli mnie ogromnej wdzięczności dla pierwotnej konstrukcji życia przy każdym kęsie jabłka, chleba, przy każdym łyku barszczu – byłoby mi w tym świecie znacznie trudniej....

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy