Dołącz do czytelników
Brak wyników

Style życia

1 października 2019

NR 10 (Październik 2019)

Przyjaźń z utopcem

240

Wierząc, że nie istnieje zło wcielone, i że zawsze jest choćby ziarno dobra, możemy podejmować kroki zmierzające do rozbudzenia tego dobra.

W Beskidzie Śląskim żywa jest bajkowa tradycja utopców. Są one obecne, jak utrzymują uczeni, w całej Słowiańszczyźnie. Nawet współcześni sataniści mają je za słowiańskie, wodne diabły. Są z gruntu złe i niebezpieczne. Żyją w wodzie, topią kąpiących się, a nawet tych, którzy koło wody przechodzą! Mało tego, to one sprowadzają powodzie niszczące domostwa i uprawy. 

Utopce mają płeć. Może poprawniej byłoby powiedzieć, że są dwóch rodzajów: żeńskiego i męskiego. A jednak nie rozmnażają się, a ich geneza ma rozmaite nadprzyrodzone wyjaśnienia. Warto wspomnieć, że niepokojący wielu przewodników dusz w naszych stronach gender to właśnie rodzaj. Otóż dwa rodzaje utopców różnią się od siebie. Co niezwykłe, mniej zła jest w utopcach żeńskich niż w tych męskich. Bardzo prawdopodobne, że wyjątkiem jest bajkowa tradycja Śląska Cieszyńskiego. Mówi ona, że z utopcem można się zaprzyjaźnić. Ta przyjaźń oddala zło, które w każdym utopcu jest.

Postrzeganie zła na zewnątrz siebie wydaje się bardzo trwałą właściwością ludzkiego umysłu. I to zarówno wówczas, gdy człowiek tworzy obraz własnej jaźni, jak i wtedy, kiedy buduje obraz własnej grupy. Zło umieszcza poza sobą, a i poza tymi, z którymi czuje się tożsamy. Ta właściwość pozytywnego oceniania siebie i tego, co swojskie, bywa nazywana miłością własną. Albo wartościująco: próżnością lub pychą – przy czym oba określenia są pejoratywne. Było tak przynajmniej do czasu spopularyzowania psychologii self, kiedy Heinz Kohut odebrał narcyzmowi jakość patologii, w którą odział go Zygmunt Freud. Umysł ludzki wyrzuca poza obraz tego, co swoje, wszelkie zło, i to rozumiane jako zagrożenie, i to, które wynika z łamania norm moralnych. Teoretycy sądzą, że osiągnięcie przez umysł ludzki zdolności tego rozróżniania wymaga c...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy